لغات و اصطلاحات ارزهای دیجیتال و ماینینگ (۱۵)

سامانه‌هایی را که مانند یک جمع سازمان‌یافته کار می‌کنند، همتا به همتا می‌نامند که به هر فردی اجازه می‌دهد تا با افراد دیگر تعامل مستقیم داشته باشد. در مورد ارز دیجیتال، شبکه طوری ساخته‌شده که هر کاربر تراکنش‌های کاربران دیگر را منتشر می‌کند و نکته مهم آنکه، به هیچ بانکی به‌عنوان طرف سوم نیازی نیست.

BTC واحد رایجی است که برای یک ارز دیجیتال (بیت‌کوین) در نظر گرفته‌شده است.

نرخ هش واحد اندازه‌گیری قدرت پردازشی شبکه ارز دیجیتال است. شبکه ارز دیجیتال باید عملیات ریاضی سنگینی را برای مقاصد امنیتی انجام دهد. وقتی‌که شبکه به نرخ هشی برابر با ۱۰TH/s برسد، یعنی می‌تواند در هر ثانیه، ۱۰ تریلیون محاسبه انجام دهد.

کیف پول ارز دیجیتالی تقریباً معادل کیف پول فیزیکی، روی شبکه ارز دیجیتال است. کیف پول درواقع حاوی کلید(های) خصوصی شماست که اجازه می‌دهد ارز دیجیتال‌هایی را که درزنجیره بلاک به آن اختصاص داده شده، خرج کنید. هر کیف پول ارز دیجیتالی، تراز کل ارز دیجیتال‌هایی را که کنترل می‌کند، به شما نشان داده و درست مانند یک کیف پول واقعی می‌توانید با آن مبلغ معینی را به یک فرد معین بپردازید. این با کارت اعتباری که در آن فروشنده مبلغی از شما می‌گیرد، تفاوت دارد.

کلید خصوصی قطعه داده محرمانه ایست که نشان می‌دهد شما حق خرج کردن ارز دیجیتال‌هایی از یک کیف پول خاص با استفاده از یک امضای رمزنگاری‌شده را دارید. اگر از کیف پول نرم‌افزاری استفاده می‌کنید، کلید (های) خصوصی شما در کامپیوترتان ذخیره می‌شود و اگر کیف پول تحت وب دارید، کلیدهای خصوصیتان روی سرورهای راه دور، ذخیره خواهند شد. چون کلیدهای خصوصی به شما حق خرج کردن ارز دیجیتال‌های درون کیف پول ارز دیجیتالی مربوط به خود را می‌دهند، بنابراین هرگز نباید آن‌ها را آشکار کنید.

زنجیره بلاک رکورد عمومی تراکنش‌های ارز دیجیتالی با یک ترتیب زمانی است. زنجیره بلاک، میان تمامی کاربران ارز دیجیتال به اشتراک گذاشته شده است و برای درستی آزمایی عملکرد تراکنش‌های ارز دیجیتالی و جلوگیری از خرج کردن مضاعف بکار می‌رود.

رمزنگاری شاخه‌ای از ریاضیات است که به ما اجازه می‌دهد سندهای ریاضی با سطوح امنیتی بسیار زیاد بسازیم. هم‌اکنون تجارت و بانکداری آنلاین، از رمزنگاری بهره می‌برد. در مورد ارز دیجیتال رمزنگاری، خرج کردن پول توسط یک کاربر از کیف پول کاربر دیگر و یا خراب کردن زنجیره‌ی بلاک را غیرممکن می‌سازد. همچنین می‌توان یک کیف پول را رمزگذاری کرد به‌طوری‌که بدون گذرواژه نتوان از آن استفاده کرد

اگر کاربر بدطینتی تلاش کند ارز دیجیتال‌هایش را هم‌زمان در دو جای مختلف خرج کند، به این کار خرج کردن مضاعف می‌گویند. علت وجودی استخراج ارز دیجیتال و زنجیره بلاک ایجاد اجماع روی شبکه است تا دریابند که کدام‌یک از دو تراکنش را باید تأیید کرده و مجاز بشمار آورند.

تأیید به معنای آن است که تراکنش توسط شبکه پردازش‌شده و احتمال برگشت خوردن آن بسیار ضعیف است. تراکنش‌ها تأیید می‌شوند اگر به یک بلاک و بلاک‌های متعاقب آن بپیوندند. برای یک تراکنش کم‌ارزش، حتی یک عدد تأیید هم ایمن بشمار می‌آید؛ هرچند که برای مقادیر بزرگ‌تر مثلاً ۱۰۰۰ دلار آمریکا، منطقی است که منتظر ۶ تأیید یا بیشتر باشیم. هر یک تأیید به‌طور نمایی خطر برگشت خوردن تراکنش را کاهش می‌دهد.

ارز دیجیتال اگر با حرف بزرگ (Bitcoin) شروع شود، به‌منظور تعریف مفهوم ارز دیجیتال یا تمامی شبکه آن است. مثلاً «امروز در مورد پروتکل ارز دیجیتال چیزهایی آموختم.»
ارز دیجیتال- بدون حرف بزرگ در ابتدای آن (bitcoin)، برای تشریح ارز دیجیتال به‌عنوان یک واحد حسابداری استفاده می‌شود. مثلاً، «من امروز ده ارز دیجیتال فرستادم.» اغلب نیز از حروف اختصاری BTC و یا XBT استفاده می‌شود.

بیت، واحد رایجی برای اختصاص واحد کوچک‌تر برای یک ارز دیجیتال (بیت‌کوین) است – ۱ بیت‌کوین برابر با ۱۰۰۰۰۰۰ بیت (BTC یا ₿) است. این واحد معمولاً برای قیمت‌گذاری انعام، کالاها و یا خدمات، آسان‌تر است.

یک بلاک یک رکورد در زنجیره‌ی بلاک است که تعداد زیادی از تراکنش‌های در انتظار را شامل شده و آن‌ها را تأیید می‌کند. به‌طور میانگین، تقریباً هر ۱۰ دقیقه، یک بلاک جدید حاوی تراکنش‌ها، از راه استخراج به زنجیره بلاک افزوده می‌شود.

امضای رمزنگاری‌شده یک مکانیسم ریاضی است که مالکیت فرد را می‌توان توسط آن اثبات کرد. در مورد ارز دیجیتال کیف پول ارز دیجیتالی و کلیدهای خصوصی آن، با چند جادوی ریاضی با هم پیوند دارند. هرگاه نرم‌افزار ارز دیجیتال شما، تراکنشی را به کمک کلید خصوصی مناسب آن امضا می‌کند، تمام شبکه می‌تواند مطابقت آن امضا با ارز دیجیتال‌هایی که خرج می‌شود را ببیند. بهر حال، هیچ راه دیگری در دنیا نیست که بتوان کلید خصوصی شما را حدس زد و ارز دیجیتال‌هایی که به‌سختی به دست آورده‌اید را دزدید.

به فرایند واداشتن سخت‌افزار کامپیوتر به انجام محاسبات ریاضی برای شبکه ارز دیجیتال، جهت تأیید تراکنش‌ها و افزایش امنیت، استخراج ارز دیجیتال می‌گویند. استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال می‌توانند کارمزد تراکنش‌ها را به ازای تراکنش‌هایی که تأیید می‌کنند، به‌عنوان جایزه‌ای در برابر خدماتشان دریافت دارند و علاوه بر آن ارز دیجیتال‌هایی که به‌تازگی تولید شده را نیز جمع‌آوری کنند. استخراج یک بازار تخصصی و رقابتی است که در آن جوایز با توجه به میزان محاسبات انجام شده، تقسیم می‌شوند. تمام کاربران ارز دیجیتال، ارز دیجیتال استخراج نمی‌کنند و استخراج، راه ساده‌ای برای پول در آوردن نیست.

آدرس ارز دیجیتالی شبیه به یک آدرس فیزیکی یا آدرس ایمیل است. تنها اطلاعاتی که برای پرداخت ارز دیجیتال به کسی نیاز دارید، همین آدرس است؛ اما یک تفاوت مهم آن است که از یک آدرس، تنها یک‌بار باید برای هر تراکنش منفرد استفاده شود.

Load More

منوی سایت