تفاوت هارد فورک و سافت فورک در چیست؟

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

در دنیای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، فورک (fork) اصلاحی در پروتکل زیربنایی شبکه بلاک چین است. فورک می تواند یک تغییر اساسی یا جزئی باشد و می تواند توسط توسعه دهندگان یا اعضای جامعه آغاز شود. هارد فورک یک ارتقای ریشه ای است که نیاز به ارتقای تمام اعتباردهنده ها به آخرین نسخه دارد و می تواند تراکنش ها و بلوک های قبلی را معتبر یا نامعتبر کند. سازگار با شبکه قبل از فورک نیست و می تواند باعث جدایی دائمی زنجیره شود.

از سوی دیگر، یک سافت فورک با زنجیره قبلی سازگار است و اعتبار‌دهندگان در نسخه‌های قدیمی‌تر همچنان می‌توانند نسخه جدید را معتبر ببینند. هارد فورک ها می توانند امنیت یک بلاک چین را کاهش دهند زیرا می تواند منجر به تقسیم زنجیره و آسیب پذیری هایی مانند حملات ۵۱٪ و حملات مجدد شود.

هارد فورک ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند افزودن عملکرد، تصحیح خطرات امنیتی، رفع اختلافات یا معکوس کردن تراکنش ها در بلاک چین اتفاق بیفتد. هارد فورک های تصادفی ممکن است به دلیل مشکلات کد یا استخراج همزمان بلوک نیز اتفاق بیفتد. سافت فورک ها به عنوان جایگزین ایمن تری در نظر گرفته می شوند زیرا با زنجیره قبلی سازگار هستند و قوانین یک بلاک چین را تغییر نمی دهند.

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=204759

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی