CryptoPunks چیست؟

CryptoPunks چیست؟

CryptoPunks

اگر طرفدار NFT ها باشید حتما نام کریپتوپانک را شنیده اید. همانطور که میدانید برخی از قدیمی‌ترین NFT‌های موجود در حال حاضر از مطلوب‌ترین و گران‌ترین کلکسیون‌های رمزنگاری هستند. با گسترش بازار گسترده NFT‌-ها در سال ۲۰۲۱ قیمت کریپتوپانک‌ها سر به فلک کشید و به گران‌ترین توکن‌های غیر قابل تعویض تبدیل شدند؛ تا جایی که برخی از آن‌ها با قیمتی بالاتر از یک میلیون دلار به فروش رسیدند. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

به طور خلاصه

  • CryptoPunks یک پروژه NFT مبتنی بر اتریوم از سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرده است که آن را به یکی از اولین نمونه‌های کلکسیونی ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند.
  • با گسترش بازار گسترده تر NFT در سال ۲۰۲۱، قیمت ها سر به فلک کشید که منجر به فروش بیش از ۱ میلیون دلار در هر کدام از این توکن های NFT شد.

بازار کلکسیون‌های رمزنگاری که به عنوان توکن‌های غیرمثلی (NFT) منتشر می‌شوند، در سال ۲۰۲۱ با ۲.۵ میلیارد دلار حجم تراکنش در شش ماه اول و با ورود NFTها به جریان اصلی، رشد کرد. این رونق همچنین باعث شده است که علاقه مندان به NFT برخی از اولین توکن های غیرمثلی را دوباره کشف کنند و ارزش این کلکسیون های رمزنگاری را به بالاترین حد ناشناخته سوق دهند. یکی از این پروژه های اولیه NFT CryptoPunks است: مجموعه ای از آواتارهای مبتنی بر پیکسل که به طور تصادفی تولید می شوند. برخی از کمیاب‌ترین و مطلوب‌ترین کریپتوپانک‌ها میلیون‌ها دلار فروخته شده‌اند شاید با دیدن تصاویر و کاراکترهای کریپتوپانک زیاد به دلتان ننشیند! اما در هر صورت هریک از این تصاویر چندین هزار دلار یا حتی میلیون دلار قیمت دارند!

CryptoPunks چیست؟

CryptoPunks که توسط استودیوی توسعه Larva Labs ایجاد شده است، مجموعه ای از ۱۰۰۰۰ تصویر است که به عنوان NFT بر بستر بلاک چین اتریوم توکن شده است. NFT عملاً سند مالکیت یک کالای دیجیتالی است و در این مورد، نگه داشتن NFT CryptoPunks به این معنی است که شما تنها مالک یک آواتار پیکسلی بی‌نظیر هستید. در نظر داشته باشید اگر هر یک از این توکن هارا خریداری کنید شما مالک آن توکن خواهید بود و به صورت منحصر بفرد توکن برای شما خواهد بود.

هر کریپتوپانک به طور تصادفی از فهرستی از ده‌ها ویژگی ایجاد می‌شود، به این معنی که مجموعه‌ای از طرح‌ها وجود دارد: افراد، زامبی‌ها، میمون‌ها و حتی موجودات فضایی. موجودات فضایی و زامبی ها از جمله محبوب ترین آواتارهایی هستند که تا به امروز بالاترین قیمت فروش را داشته اند.

 

CryptoPunks از کجا آمده است؟

CryptoPunks چیست؟ | کریپتالین |

باور کنید یا نه کریپتوپانک‌ها در سال ۲۰۱۷ به‌صورت رایگان منتشر شدند. استاندارد توکن غیر مثلی اتریوم ERC-721 در آن مرحله اصلاً چیزی نبود چون تازه به وجود آمده بود و استاندارد ERC20 هنوز پا به عرصه بلاک چین نگذاشته بود و تیم دو نفره در Larva Labs این آواتارها را به‌صورت آزمایشی منتشر کردند. دارندگان کیف پول اتریوم ۹۰۰۰ کریپتوپانک را که برای عموم منتشرشده بود ربودند، درحالی‌که لارو لابرز بقیه آواتارهای باقیمانده را نگه داشتند.

حجم بازار NFT در طول سه سال آینده به‌تدریج افزایش‌یافته است، اما تا اواخر سال ۲۰۲۰ و به‌خصوص اوایل سال ۲۰۲۱ بود که تقاضا برای این مجموعه‌های دیجیتالی که به‌طور قابل‌اثبات کمیاب بودند، افزایش یافت. ارزش بازار ثانویه برای کریپتوپانک‌ها سقف جدیدی زد و به‌شدت افزایش یافت و منجر به فروش چند میلیون دلاری NFT، حراج در کریستیز و ساتبی و تعداد زیادی از کریپتوپانک‌ها به‌عنوان تصاویر نمایه توسط افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی بخصوص در توییتر شد.

کریپتوپانک‌ها چطور ساخته می‌شوند؟

همان‌طور که بیان شد کریپتوپانک‌ها به‌صورت الگوریتمی ایجادشده و تمام کاراکترهای آن کد نویسی شده است. لاوا لبز، کدهای این پروژه را منتشر نکرده است و به‌صورت خصوصی و محرمانه باقیمانده است؛ به عبارتی این پروژه، متن‌باز نیست. هر کاراکتر از کریپتوپانک ها، تصویری ۲۴ پیکسل در ۲۴ پیکسل بوده و درمجموع ۱۰۰۰۰ تصویر منحصربه‌فرد از آن‌ها تولیدشده‌اند. درواقع هیچ‌یک از این ۱۰۰۰۰ عکس به هم شبیه نیستند و هریک ویژگی‌های مخصوص به خود رادارند. ازآنجاکه این کاراکترها به‌صورت کامل کد نویسی شده‌اند، لذا این اطمینان وجود دارد که دو کریپتوپانک به هم شبیه نیستند.

هر پانک (به هر کدام از این ۱۰۰۰۰ تصویر ۲۴*۲۴ پیکسلی، پانک می‌گویند) روی شبکه اتریوم با استفاده از استاندارد ERC-20 ذخیره‌شده است. به این نکته توجه کنید که این تصاویر روی شبکه اتریوم ذخیره نشده، بلکه هرکدام از آن‌ها کد نویسی شده (درمجموع ۲۴۰ خط کد نویسی شده) و تمام این تصاویر هش شده و این هش در شبکه بلاک چین اتریوم ذخیره‌شده است. در این صفحه، تمام تصاویر کریپتوپانک‌ها را به‌صورت یکجا می‌توانید مشاهده کنید. در شبکه اتریوم هر پانک بسته به جایگاه آن در عکس فوق، با یک اندیس نمایش داده می‌شوند. مثلاً پانک شماره ۶۳۰ با Punk #630 نمایش داده می‌شود. با مشاهده تصویر کل این ۱۰۰۰۰ شخصیت، پانک موردنظر را پیدا خواهیم کرد.

همان‌طور که در قبل اشاره کردیم، در زمان ساخت این پروژه هنوز استاندارد ERC-۷۲۱ که امروزه برای ساخت توکن‌های منحصربه‌فرد یا NFT مورداستفاده قرار می‌گیرد، معرفی نشده بود و خالقان این پروژه مجبور بودند برای هر پانک یک توکن ERC-۲۰ با ویژگی‌های منحصربه‌فرد تولید کنند. کریپتوپانکس جرقه‌ای برای ایجاد استاندارد ERC-۷۲۱ در شبکه اتریوم شد.

چرا یک کریپتوپانک‌ ارزشمند است؟

 

CryptoPunks چیست؟ | کریپتالین |

محبوبیت کار هال و واتکینسون، بسیاری از افراد را متعجب کرده است. کریپتوپانک کاری انجام نمی‌دهد(منظور از کار در حوزه بلاک چین یعنی مشکلی را از جامعه رفع نمی‌کند) و هیچ هنرمند مشهوری پشت آن نیست. مفسر و سرمایه‌گذار محبوب بازار، دی‌سی‌اینوستر (DCinvestor) در مورد CryptoPunk در حساب کاربری توییتر خود گفت:

آن‌ها جذابیت ۸ بیتی دارند و آواتارهای جالبی هستند. وجود ۱۰۰۰۰ کریپتوپانک تعدادی کافی برای شکل‌گیری عرضه و تقاضا و بازار بوده اما این مقدار محدود، به‌اندازه کافی باعث کمیابی، برای ارزشمند شدن آن‌ها نیز هست.

مت هال در سال ۲۰۱۷ به مجله مشبل (Mashable) اظهار داشت که این پروژه برای آزمایش پویایی کمبود و تقاضا ایجاد شد. پانک‌ها به‌صورت الگوریتمی، از مجموعه‌ای الگوها تولیدشده و هر یک متفاوت، اما برخی از آن‌ها نیز از شکل الگوی نادرتری نسبت به بقیه تشکیل‌شده‌اند.

 

چگونه کریپتوپانک خود را خریداری کنیم؟

 

CryptoPunks چیست؟ | کریپتالین |

درحالی‌که مشاهده تمام کریپتوپانک ها در OpenSea، بازار ثانویه پیشرو برای NFT ها امکان‌پذیر است، شما فقط می‌توانید آن‌ها را از طریق وب‌سایت Larva Labs خریداری کنید. شما باید با یک کیف پول ارز دیجیتال اتریوم مانند MetaMask وارد سایت شوید و سپس می‌توانید از طریق سایت رسمی این اثرها، کریپتوپانک ها را بخرید، پیشنهاد خرید دهید و یا بفروشید. به‌طور خلاصه، Larva Labs یک ابزار مفید دارد که به شما امکان می‌دهد همه پانک‌های فهرست شده را به ترتیب قیمت، از کم به بالا ببینید. خرید NFT در مقاله‌ای جداگانه به‌صورت کامل توضیح داده‌شده است.

 

تیجه گیری

درحالی‌که امروزه صنعت توکن های غیر مثلی یا همان NFT، به‌شدت در حال رشد و نمایش آثار هنری بی‌نظیر است، اما فراموش نکنید که کریپتوپانک‌ها لطف بزرگی به رشد صنعت NFT کرده‌ است. چراکه اهمیت و معروفیت پانک‌ها موجب ظهورNFT به شکلی که امروز آن را می‌شناسیم، شد. برخلاف بازی CryptoKittie که شامل جنبه‌های گیمیفیکیشن بوده و یک بازی محبوب NFT در بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شود، هر کریپتو پانک چیزی بیشتر از یک تصویر ساده نیست. آیا شما حاضرید میلیون‌ها دلار برای خرید یکی از این پانک‌های به‌ظاهر بی‌ارزش بپردازید؟

 

 

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=61446

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی