راهنمای خرید دستگاه استخراج ارز ایسیک

Ebang Ebit E11 30Th

مقدمه

با توجه به اینکه صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال (رمز ارزها یا cryptocurrency) داغ و در حال توسعه است، کارخانه‌های متعددی در سراسر جهان (بخصوص در چین و ایالات متحده آمریکا) شکل گرفته‌اند و در نتیجه دستگاه‌های متنوعی را به بازار عرضه کرده‌اند.

در میان انبوه مدل‌های دستگاه‌های ایسیک (مدارهای مجتمعی که مخصوص استخراج ارز هستند یا ASIC)، انتخاب دستگاهی که برای ما بهترین گزینه باشد، کار دشواری است. در این مقاله سعی می‌شود معیارهای مختلف انتخاب و خرید دستگاه استخراج ارز ایسیک مناسب بیان شود.

موضوع اصلی: درآمد بیشتر!

انتخاب و خرید خرید دستگاه استخراج ارز ایسیک که بیشترین درآمد را به همراه داشته باشد، امری طبیعی است. اما صرفا درآمد بالای دستگاه‌ها آن هم روی کاغذ، تنها معیار انتخاب دستگاه‌های ایسیک نیست.

به عنوان مثال، دستگاه SC1 Immersion محصول شرکت Obelisk ، در حال حاضر، بیشترین درآمد (حدود ۳۹ دلار در روز) را در میان دیگر دستگاه‌های دارد؛ اما از طرفی شرایط نگهداری این دستگاه بسیار خاص است! به این معنی که این دستگاه را نمی‌توان در محیط‌های باز و به صورت معمول نگهداری کرد و سرمایش دستگاه‌ها نه از طریق جریان هوا، بلکه از طریق تانک‌های مایع خنک‌کننده انجام می‌شود. یعنی باید دستگاه را در تانکرهای مایع نگهداری کرد! مهیا کردن چنین شرایطی کار ساده‌ای نیست.

بنابراین، داشتن درآمد زیاد مهمترین شرط است اما تنها ملاک انتخاب دستگاه نیست.

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت کدگذاری دستگاه استخراج ارز ایسیک

هرچقدر نرخ هش دستگاه‌ها بیشتر باشد، یعنی دستگاه قدرت پردازشی بیشتری داشته و قادر است تعداد بلاک‌های داده‌ای بیشتری را کدگذاری کند. بنابراین با فرض ثابت بودن ویژگی‌های دو دستگاه ایسیک، هر کدام نرخ هش بیشتری دارد، قوی‌تر بوده و در نتیجه درآمد بیشتری هم در پی خواهد داشت.

میزان مصرف برق دستگاه استخراج ارز ایسیک

درآمد خالص یک دستگاه، با میزان مصرف برق آن نسبت عکس دارد؛ یعنی هر چه مصرف برق دستگاه کمتر باشد، درآمد خالص دستگاه بیشتر خواهد بود. شما می بایست دستگاه را بر اساس ظرفیت برق مکان مورد نظر خودتان خریداری نمایید.

نویز و سر و صدای دستگاه‌های ایسیک

استفاده از فن‌ها به منظور تهویه هوا، تولید نویز و سر و صدا را نیز به همراه خواهد داشت. میزان نویز در دستگاه‌های مختلف، بسته به تکنولوژی، کیفیت ساخت، سرعت چرخش فن‌ها، تعداد فن‌ها و … تفاوت دارند.

توضیح اینکه عموما دستگاه‌های ایسیک از دو فن استفاده می‌کنند که یکی دمنده و دیگری مکنده هوا هستند.

شرایط نگهداری دستگاه استخراج ارز ایسیک

چنان‌که گفته شد، دستگاه ایسیکی مناسب است که شرایط نگهداری آن کار پیچیده و پر دردسری نباشد. بدین معنی که انجام عملیات سرمایشی دستگاه‌ها، تمیزکاری و پاک کردن گرد و غبار دستگاه‌ها و … کاری زمان‌بر و طاقت‌فرسا نباشد.

آتش گرفتن بورد دستگاه بدلیل شرایط نگهداری نامناسب

آتش گرفتن بورد دستگاه بدلیل شرایط نگهداری نامناسب

کارخانه سازنده و کیفیت دستگاه استخراج ارز ایسیک

برخی کارخانه‌های سازنده‌ی دستگاه‌های ایسیک، از نظر تعهد کاری و تهیه سفارش‌ها در زمان‌بندی تعیین شده بسیار ضعیف عمل می‌کنند. یعنی سفارشی که قرار بوده طی ۲۰ روز آماده و ارسال شود ممکن است چندین ماه به درازا بکشد! مثل شرکت Obelisk که سفارش‌ها را با تأخیرهای چندهفته‌ای و چندماهه ارسال می‌کند. در مقابل، شرکت‌های Bitmain که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Antminer عرضه می‌کند و شرکت MicroBT که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Whatsminer عرضه می‌کند، شرکت‌های قابل اعتماد و محبوب میان کاربران هستند.

خرید از برخی کارخانه‌ها نیز در حال حاضر عملا امکان‌پذیر نیست؛ به عنوان مثال خرید از شرکت Spondoolies که شرکتی اسرائیلی است، به دلیل عدم تبادل تجاری دو کشور، غیرممکن است.

از طرف دیگر، برخی مدل‌های دستگاه‌ها، کیفیت ساخت مناسبی ندارند؛ در نتیجه دستگاه ممکن است طی چند هفته، کیفیت و کارایی اولیه خود را از دست بدهد. بنابراین استفاده از دستگاه‌هایی که قبلا توسط افراد مختلفی امتحان شده‌اند، منطقی‌تر است. برای این منظور می‌توانید از نظرات و نقد و بررسی‌های افراد برای محصولات مختلف، بهره‌مند شوید.

تعداد ارزها و الگوریتم‌های قابل استخراج

حتما توجه داشته باشید تجهیزی که خریداری می‌کنید توانایی استخراج چندین ارز را داشته باشد در غیر این صورت با افزایش سختی شبکه، دستگاه شما کارایی زیادی نداشته و قادر نخواهید بود ارزهای متنوع دیگری را استخراج کنید. یکی از بهترین الگوریتم‌های استخراج ارز، الگوریتم SHA-256 است که با این الگوریتم، ارزهای متنوعی چون

, , , , , , , , ,

را می‌توان استخراج نمود.

مکان نگهداری دستگاه استخراج ارز ایسیک

با توجه به نویز صوتی بالا و نیاز به تهویه‌ی مناسب، ماینینگ با ایسیک در منزل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. برای نگهداری دستگاه‌های ایسیک، می‌توانید از فارم (مزرعه یا Farm) های اختصاصی خودتان یا فارم‌های اشتراکی دیگران (شرکای معتبر و قابل‌اعتماد) استفاده کنید.

قیمت دستگاه استخراج ارز ایسیک

تجهیزات ماینینگ یا به صورت مستقیم از سایت کارخانه ی سازنده خریداری می شوند یا به صورت غیر مستقیم از طریق ریسلرها (reseller) تهیه می‌شوند. با توجه به مشاهده‌ی مواردی چون شستشو شدن دستگاه‌ها، دستکاری و تعمیر در تجهیزات خریداری شده از ریسلرها، سیاست کریپتالین تفکیک این کالاها از یکدیگر خواهد بود. در ضمن تجهیزات خرید از ریسلرها پایین تر از قیمت کارخانه می‌باشد.

گول قیمت‌های پایین برخی فروشندگان دستگاه‌ها را نخورید! قبل از خرید، حتما قیمت‌های کارخانه‌ای دستگاه را در سایت سازنده بررسی کنید؛ قیمت حمل‌و‌نقل و هزینه نگهداری در انبار را به قیمت کارخانه اضافه کنید و حداقل قیمت دستگاه را در صورت سفارش از کارخانه، محاسبه کنید.

دستگاه‌های پیشنهادی شما؟

با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، در حال حاضر، دستگاه‌های Antminer S11 و Antminer S9j و Whatsminer M3 و Whatsminer M3X و Whatsminer M1 بهترین گزینه‌ها برای استخراج ارز و ماینینگ هستند.

از کجا دستگاه استخراج ارز ایسیک بخریم؟

با ملاک‌ها و معیارهایی که بیان شد، دستگاه ایسیک خود را انتخاب کنید. برای خرید دستگاه، حتما از طریق مراکز معتبر اقدام کنید؛ متاسفانه مراکز هستند که اقدام به بازسازی دستگاه‌های ایسیک کارکرده نموده و آنها را با عنوان دستگاه آکبند به مشتری عرضه می‌کنند. سعی کنید اطلاعات خود در زمینه دستگاه‌های ایسیک را بالا ببرید، دستگاه‌ها را با دقت بررسی کنید که عاری از گرد و غبار و خوردگی باشند. شرکت‌های معتبر باید مجوز فروش محصولات را داشته باشند و در صورتی که از طریق سایت اقدام به فروش می‌کنند حتما دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) باشند.

از مشتریان مراکز فروش پرس‌وجو نمایید؛ مشتریان قبلی، اطلاعات خوبی را در زمینه میزان اعتبار شرکت‌ها و خدمات پس از فروش آنها ارائه خواهند نمود.


منو اصلی