داغ شدن بازار وام با پشتوانه NFT اتریوم!

خانه حراج ساتبیز قرار بود در ماه فوریه تعداد ۱۰۴ NFT کریپتوپانک باارزش را ارائه دهد که مجموع آن بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار برآورد شده است. در عوض، مالک NFT های اتریوم دقایقی قبل از شروع حراج، عقب‌نشینی کرد و از ساتبیز در توئیتر ابراز خرسندی کرد. در عوض، 0x650d، صاحب‌نام مستعار آن توکن های غیرقابل تعویض، اکنون یک وام ۸.۳ میلیون دلاری با استفاده از مجموعه CryptoPunks به‌عنوان وثیقه گرفته است که بزرگ‌ترین وام گزارش‌شده تا به امروز است. وام ۱ آوریل بالاتر از وامی است که توسط یک بسته جداگانه از ۱۰۱ کریپتوپانک از یک دارنده دیگر پشتیبانی می‌شود که در اوایل ماه مارس، مبلغ ۸ میلیون دلار تضمین کرد. هر دو وام از طریق NFTfi، یک بازار وام با پشتوانه NFT، با یک DAO به نام متا استریت که وجوه را در هر دو مورد پشتیبانی می‌کند، ارائه شد.0x650d در توئیتر خود نوشت: «از چادها  تشکر می‌کنم که ۸.۳۲ میلیون نقدینگی را در کریپتوپانک‌های من باز کردند و درعین‌حال به من اجازه دادند مجموعه‌ام در بالاترین معرض دید قرار بگیرد.” Decrypt برای اطلاعات بیشتر در مورد وام و تصمیم قبلی مبنی بر لغو حراج ساتبیز به 0x650d تماس گرفت، اما پاسخی دریافت نکرد.

وام - داغ شدن بازار وام با پشتوانه NFT اتریوم!

طبق جزئیات ارائه‌شده توسط NFTfi، x650d، این وام ۰ ۸.۳۲ میلیون دلاری استیبل کوین DAI با بازپرداخت ۹۰ روزه و ۱۰ درصد APR را قرض می‌کند. این بزرگ‌ترین نمونه از روند رو به رشد کلکسیونرهای NFT است که از دارایی‌های ارزشمند خود برای باز کردن نقدینگی کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند، نه اینکه NFT را برای پرداخت یک‌باره بفروشند. با افزایش ارزش بازار NFT در طول سال گذشته، برخی از دارندگان مجموعه‌های NFT «بلوچیپ» به دنبال راه‌هایی برای بهره‌مندی در کوتاه‌مدت از دارایی‌های باارزش فزاینده خود بودند. اینجاست که NFTfi وارد می‌شود، به‌عنوان یک بازار همتا به همتا که مالکان NFT را با ارائه‌دهندگان نقدینگی که می‌توانند وام‌هایی را در رپد اتریوم یا DAI ارائه دهند، متصل می‌کند. از دیگر پلتفرم‌های وام‌دهی با پشتیبانی NFT می‌توان به Arcade و Drops اشاره کرد. استفن یانگ، مدیرعامل NFTfi، به Decrypt گفت که بازار او اکنون بیش از ۱۱۰ میلیون دلار وام را با بیش از ۶۵۰۰ وام پرداخت کرده است که ۷۰ میلیون دلار از آن در سال ۲۰۲۲ بوده است. دارنده NFT می‌تواند کیف پولی را به NFTfi متصل کند و انتخاب کند که کدام NFT را می‌خواهد وام بگیرد و شرایط موردنظر را مشخص کند. ازآنجا، ارائه‌دهندگان می‌توانند پیشنهاد‌هایی ارائه دهند. در صورت پذیرش، تراکنش درون زنجیره‌ای وجوهی را مشاهده می‌کند که از ارائه‌دهنده نقدینگی به دارنده NFT ارسال می‌شود، درحالی‌که NFT در یک قرارداد هوشمند امانی برای مدت دوره وام نگهداری می‌شود. در هر دو طرف ریسک وجود دارد. اگر وام‌گیرنده وام را در بازه زمانی تعیین‌شده بازپرداخت نکند، وام از بین می‌رود و وام‌دهنده می‌تواند دارایی را مسدود کرده و مطالبه کند؛ و برای ارائه‌دهندگان، با بازار NFT که نوسانات زیادی دارد، همیشه این احتمال وجود دارد که ارزش دارایی توقیف‌شده به‌شدت کاهش یابد. یانگ گفت: نرخ پیش‌فرض برای معاملات حدود ۱۱ درصد است، درحالی‌که این نرخ در حجم وام کمتر از ۷ درصد است. این بدان معناست که وام‌ها در برابر NFT‌های باارزش کمتر، احتمالاً به دلیل کاهش ارزش دارایی‌ها، احتمال کاهش بیشتری دارند و کاملاً ممکن است که دارندگان NFT با عدم پرداخت وام‌ها به‌سادگی سود ببرند.

هر کسی می تواند قرض بگیرد، هر کسی می تواند وام دهد

NFTfi از بیش از ۱۵۰ مجموعه NFT اتریوم ازجمله Bored Ape Yacht Club، Art Blocks، VeeFriends و Mutant Ape Yacht Club پشتیبانی می‌کند. بزرگ‌ترین وام NFT تا به امروز در این پلتفرم مربوط به Autoglyph بود، پروژه‌ای با اجرای محدود از Larva Labs خالق CryptoPunks. این وام که در ماه اکتبر، از طریق  MetaStreet انجام شد، بیش از ۱.۴ میلیون دلار به وام‌گیرنده داد. بااین‌حال، فقط شرکت‌ها و سازمان‌ها نیستند که نقدینگی را برای وام‌های NFT ارائه می‌کنند. یانگ گفت، هرکسی می‌تواند به پلتفرم متصل شود و وام بدهد تا سود بیشتری از وجوه خود به دست آورد و یا سعی کند NFT وثیقه را از طریق پیش‌فرض تضمین کند. یانگ توضیح داد که این فضا در حال تبدیل‌شدن به فضایی بسیار حرفه‌ای‌تر است، به‌ویژه در مورد دارایی‌های بلوچیپ مانند CryptoPunks، Autoglyphs و Bored Apes. او گفت که احزاب نهادی بیشتری نقدینگی ارائه می‌کنند، درحالی‌که برخی از معامله گران در حال ساخت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که به‌طور خودکار دارایی‌ها را ارزش‌گذاری می‌کنند و پیشنهاد می‌دهند؛ و درحالی‌که برخی از وام‌گیرندگان ممکن است وام‌های NFT را برای خرید NFT های بیشتر یا انجام معاملات ارزهای دیجیتال دریافت کنند، برخی دیگر در حال آزاد کردن وجوه برای استفاده در دنیای واقعی هستند. یانگ داستان شخصی را به اشتراک گذاشت که از Doodles NFT برای گرفتن وام ۴ اتریومی برای خرید یک کامیون برای کمک به تلاش‌های امدادی اوکراین استفاده کرد و او توانست یک وام با نرخ سالیانه ۰ درصدی از یک وام‌دهنده برای این هدف دریافت کند. هنوز روزهای نسبتاً اولیه برای بازار NFT و حتی روزهای اولیه برای بازار وام با پشتوانه NFT است، اما یانگ گفت که پیش‌بینی می‌کند این بازار می‌تواند بر اساس حجم کل معاملات NFT به ۱۰ درصد رشد کند. در حال حاضر ۰.۵ درصد برآورد شده است. یانگ اضافه کرد: “ازآنجایی‌که بیشتر زندگی ما دیجیتالی است، با افزایش ارزش در فضای دیجیتال و هر چه چیزهای فیزیکی بیشتری به‌عنوان NFT نشان داده شوند، مردم بیشتر به ابزارهای مالی نیاز خواهند داشت.”

منبع: decrypt

نویسنده: ساناز داودی

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=75314

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی