5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

هفته پیش رو، هفته‌ای پراز داده‌های اقتصادی است، به‌طوری‌که آمار و ارقام تورم ایالات‌متحده منتشر خواهد شد و فصل درآمد سه‌ماهه اول سال با گزارش‌های مالی غول‌های بانکی شروع می‌شود. نرخ تورم می‌تواند به سقف‌های جدیدی برسد درحالی‌که انتظار می‌رود درآمد بانک‌ها کاهش یابد. بانک مرکزی اروپا ازآنجایی‌که با تورم بی‌سابقه منطقه یورو و ابهامات اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین دست‌وپنجه نرم می‌کند، نشستی را برگزار خواهد کرد. بانک مرکزی کانادا و نیوزلند هر دو در راستای تقویت تدابیر جهانی برای مهار تورم، طی این هفته نشستی را برگزار خواهند کرد.

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید موردتوجه قرار گیرد:

۱.شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده

شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه فوریه حاکی از نرخ تورم ۷.۹ درصدی در ایالات‌متحده بود که بیشترین افزایش سالانه نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته محسوب می‌شود. انتظار می‌رود داده‌های این کشور حاکی از رشد ۸.۵ درصدی شاخص CPI سالانه در ماه مارس باشد زیرا جنگ در اوکراین منجر به جهش شدید کالاهای اقتصادی شد. نرخ تورم بالاتر، امکان افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت خواهد کرد. ازاین‌رو، نگرانی سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه سیاست‌های پولی سخت‌تر می‌تواند اقتصاد را تحت‌فشار قرار دهد، افزایش می‌یابد. فدرال رزرو در ماه مارس نرخ بهره را به میزان یک‌چهارم درصد افزایش داد و صورت‌جلسه نشست اخیر این بانک از آن نشست حاکی از آن بود که نرخ بهره احتمالاً در ماه‌های آینده افزایش قابل‌توجهی را تجربه خواهد کرد و کاهش ترازنامه‌ نیز از گزینه‌های روی میز این بانک است.

۲.داده های اقتصادی

علاوه بر آمار و ارقام شاخص قیمت مصرف‌کننده، ایالات‌متحده قرار است داده‌هایی را در رابطه با تورم قیمت تولیدکننده منتشر کند. همچنین جدیدترین آمار و ارقام از تعداد مدعیان اولیه بیکاری، شاخص خرده‌فروشی و احساسات مصرف‌کننده منتشر خواهد شد. آمار و ارقام شاخص تولید صنعتی و شاخص تولیدی ایالت نیویورک منتشر خواهد شد. برخی از سیاست‌گذاران فدرال رزرو نیز قرار است سخنرانی کنند. میشل بومن، رئیس فدرال رزرو، کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا و چارلز ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو سخنرانی خواهند کرد. سخنرانی لائل برینارد، عضو ارشد فدرال رزرو و تام بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، قرار است طی رویدادهای برگزار شود.

۳. گزارشات مالی بانک ها در سه ماهه اول سال

فصل درآمد سه‌ماهه اول با گزارش‌های غول‌های بانکی ایالات‌متحده  در هفته پیش  آغاز خواهد شد. تحلیلگران انتظار دارند درآمد بخش مالی نسبت به سال گذشته کاهش یابد. درآمد بانک‌های سرمایه‌گذاری پس از تهاجم روسیه به اوکراین تحت تأثیر قرار می‌گیرد. جِی‌پی مورگان چیس، بزرگ‌ترین بانک ایالات‌متحده، صورت سود و درآمد خود را گزارش خواهد کرد درحالی‌که نتایج مالی بانک‌های گلدمن ساکس، مورگان استنلی، سیتی‌گروپ و ولز فارگو ارائه خواهد شد. عملکرد سهام بانک‌ها در سال جاری تابه‌حال چندان مطلوب نبوده است و در مقایسه با افت ۶ درصدی شاخص S&P 500، به میزان ۱۱ درصد کاهش‌یافته‌اند.

۴. بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا قرار است نشست سیاست‌گذاری خود را برگزار کند. این در حالی است که نرخ تورم در منطقه یورو به سقف ۷.۵ درصدی رسیده است که تا حد زیادی به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی بوده است. سیاست‌گذاران این بانک تمایلی به تشدید سیاست‌های مالی ندارند زیرا تأثیرات جنگ اوکراین در اقتصاد اروپا فعلاً قطعی نیست؛ اما با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد روند روبه رشد نرخ تورم فعلاً  به اوج خودش برسد، به‌سختی می‌توان بیانات اعضای تندرو این بانک مبنی برافزایش نرخ بهره را نادیده گرفت. ناظران بازار تا حد زیادی انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سال جاری افزایش دهد.

۵. نبرد بانک های مرکزی با تورم

بانک‌های مرکزی کانادا و نیوزلند هر دو قرار است نشستی را برگزار کنند. ناظران بازار انتظار دارند که مقامات هر دو بانک خبر از بزرگ‌ترین افزایش نرخ بهره در ۲۰ سال اخیر دهند. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط رویترز، بازارهای مالی خود را با احتمال ۹۰ درصد برای افزایش نیم درصدی نرخ بهره از سوی بانک مرکزی نیوزلند، آماده می‌کنند. احتمال اینکه بانک مرکزی کانادا نیز از چنین امری پیروی کند، بیش از ۸۰ درصد است. نرخ تورم کانادا تا سال ۲۰۲۴، بالاتر از تارگت تعیین‌شده، ملاحظه می‌شود. بانک مرکزی نیوزلند برای سومین بار در ماه فوریه نرخ بهره را به میزان یک‌چهارم درصد افزایش داد.

منبع:investing

نویسنده: ساناز داودی

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=75369

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی