۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ چهارشنبه 27 بهمن

با توجه به اینکه نگرانی ها از حمله روسیه به اوکراین همچنان روبه کاهش است ، داده‌های شاخص خرده‌فروشی منتهی به ماه ژانویه و صورتجلسه نشست اخیر سیاست‌گذاری فدرال رزرو معاملات روز را تحت تاثیر قرار می دهند. با این حال، به نظر می رسد روند کاهش تنش ها در بین دو کشور بیشتر از انتظارات زمان ببرد. سهام شرکت ایربی‌ان‌بی بازارگاه مجازی اجارهٔ مکان‌های اقامتی، به دنبال گزارش عملکرد درخشان آن ، رشد کرد ، اما شرایط برای شرکت گردشگری وین ریزورتس و ViacomCBS  چنان مساعد نبود. تورم در کشورهای توسعه یافته همچنان روبه رشد است درحالی که آمار و ارقام ابتدایی از نرخ تورم در کشور چین روبه بهبود است.

آنچه که باید امروز،چهارشنبه، در بازارهای مالی بدانید ،به شرح زیر می‌باشد:

۱. زمان انتشار داده های شاخص خرده فروشی، تولید صنعتی فرا رسید

انتظار می‌رود شاخص خرده‌فروشی‌ پس از بیشترین افت ماهانه خود در نزدیک به یک سال اخیر در ماه دسامبر، بیشترین رشد خود را در ۱۰ ماه گذشته در ماه ژانویه به ثبت برساند. ناپایداری شدید شاخص های اقتصادی حاکی از تاثیرات همه گیری و موج های مختلف انتشار آن است. سرمایه گذاران این بار با توجه به موج انتشار سویه اومیکرون داده های اقتصادی را مورد بررسی قرار خواهند داد. داده‌های شاخص تولید صنعتی نیز تابع چنین عوامل مشابهی خواهد بود. انتظار میرود که این شاخص در ماه گذشته ۰.۴ درصد افزایش یابد. در همین حال، داده های ماهانه شاخص بازار مسکن از سوی انجمن ملی سازندگان خانه منتشر خواهد شد.

۲. ناآرامی بازارهای مالی در جهان پس از کاهش جزئی تنش ها در اروپای شرقی

با توجه به هشدارهای دولت اوکراین و ناتو مبنی بر آمادگی و توان فعلی روسیه برای آغاز حمله، بازارهای جهانی همچنان نسبت به تحولات مرز اوکراین ناآرام ماندند. بنا بر اعلام شبکه‌های خبری روسیه در روز چهارشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک، خروج نیروهای روسی از مناطقی از جمله کریمه  طی سه تا چهار هفته آینده تداوم خواهد داشت. ارزش روبل روسیه در واکنش به این اخبار ، به سقف هفتگی خود افزایش یافت درحالی که معاملات آتی گاز طبیعی اروپا که در روزهای اخیر کاهش یافته بود، مجددا روبه افزایش است.

۳. سهام

از آنجایی که فعالان بازار در انتظار انتشار داده های مهم اقتصادی هستند ، بازارهای سهام ایالات متحده عمدتاً پایینتر باز می شوند. معاملات روز به ویژه تحت تاثیر صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو که در ساعت ۲PM به وقت ET ارائه می شود، قرار خواهد گرفت. در ماه‌های اخیر، صورتجلسه‌های فدرال‌رزرو در مقایسه با بیانیه سیاست‌گذاری و کنفرانس مطبوعاتی بانک ، تندرو و سختگیرانه تر بوده است که منجر به نوسانات در پایان روز می شود. تا ساعت ۶:۱۵AM به وقت ET، معاملات آتی داوجونز ۰.۲ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P و نزدک ۱۰۰ به میزان مشابهی افت کردند. هر سه  شاخص اصلی سهام در روز سه‌شنبه با توجه به کاهش تنش‌ها در مرز اوکراین، رشد قابل توجهی را تجربه کردند. سهام برخی از شرکت در کانون توجهات قرار می گیرند : نتایج مالی شرکت ایربی‌ان‌بی بازارگاه مجازی اجارهٔ مکان‌های اقامتی ، در سه‌ماهه چهارم حاکی از آن بوده است که همه‌گیر کووید-۱۹ منجر به تغییر رفتار مشتریان این شرکت شده است ، به طوری که بازده و سودآوری آن افزایش یافته است. با این حال، هر دو شرکت ViacomCBS و وین ریزورتس با گزارش درآمد کمتر از انتظارات در مسیر دیگری قرار گرفتند. شرکت خدمات هتل‌داری و مهمان‌نوازی هیلتون ورلدواید و شرکت صنایع غذایی کرفت هاینز در ساعات اولیه روز صورت سود و درآمد خود را ارائه می دهند در حالی که شرکت های فناوری اِنویدیا و سیسکو پس از بسته شدن بازار گزارشات خود را منتشر می کنند.

۴. افزایش تورم در بریتانیا

افزاش نرخ تورم ، سناریویی است که در سراسر جهان به قوت خود باقیست. شاخص قیمت‌ مصرف‌کننده در بریتانیا منتهی به ماه ژانویه مجددا بالاتر از انتظارات بود و نرخ تورم سالانه این کشور نیز به ۵.۵ درصد افزایش یافت. تورم قیمت تولیدکننده به ۹.۹ درصد رسید. تمامی این داده های تورمی،  بانک مرکزی بریتانیا را وادار به افزایش نرخ بهره در سومین نشست متوالی خود در ماه مارس می کند. ارزش پوند با رشد ۰.۳ درصدی به  سقف دو هفته اخیر خود افزایش یافت. این درحالیست که خبر ها از نرخ تورم در کشور چین خوب پیش میرود. در این کشور ، داده های تورم قیمت مصرف کننده و تولیدکننده منتهی به ماه ژانویه کاهش یافت. همچنین گفتنی است که شاخص قیمت مصرف کننده در کانادا در ساعت ۸:۳۰AM به وقت ET ارائه خواهد شد. بانک مرکزی این کشور به دنبال افزایش نرخ بهره است.

۵. بازیابی نفت خام پس از افت شدید آن

قیمت نفت خام پس از کاهش شدید آن در واکنش به اخبار روز چهارشنبه از شرق اروپا ، بهبود یافت. تا ساعت ۶:۲۰AM به وقت ET، قرارداد های آتی نفت خام ایالات متحده با رشد ۰.۸ درصدی به ۹۲.۷۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که هر بشکه نفت خام برنت با رشد ۰.۹ درصدی در قیمت ۹۴.۰۷ دلار معامله شد. داده های موجودی ذخایر نفت خام در ایالات متحده در ساعت ۱۰:۳۰AM به وقت ET از سوی دولت ارائه خواهد شد. به نظر میرسد که این داده ها حاکی از رقابت شدید فعلی در بازار باشد که دلیل اصلی آن ناشی از تقاضای قدرتمند و عملکرد ضعیف تولیدکنندگان داخلی و خارجی است. آمار و ارقام مؤسسه نفت آمریکا حاکی از کاهش ۱.۰۸ میلیون بشکه ای موجودی ذخایر در هفته گذشته بود.

منبع:investing

نویسنده: ساناز داودی

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=72929

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی