5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

5 نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد

ماه فوریه با رقابت شدید در بازارهای مالی آغاز شد، به‌طوری‌که غول‌های فناوری از قبیل آلفابت (+۷.۳%)، متا پلتفرمز (-۲۶.۴%) و آمازون (+۱۳.۵%) با نوسانات بیش‌ازحد خود، بازار را تحت تأثیر قراردادند. گزارش اشتغال ایالات‌متحده در کمال ناباوری حاکی از تداوم استحکام و قدرت در اقتصاد این کشور بود. این در حالی است که نفت خام به سقف قیمتی ۷ سال گذشته خود افزایش یافت. روند بازار رمزارزها مجدداً صعودی شد. طی این هفته، شاخص‌های S&P 500، نزدک و میانگین صنعتی داو جونز به ترتیب ۱.۵ درصد، ۲.۴ درصد و ۱ درصد رشد کردند. هفته پیش رو، با گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده و مجموعه‌ای از گزارشات مالی دنبال خواهد شد. همچنین بسیاری به بررسی تحولات روسیه و اوکراین  ادامه خواهند داد  زیرا  تأثیرات مسائل ژئوپلیتیکی به‌طور مستقیم کالاهای تجاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۵ نکته مهم که این هفته در بازار سهام باید مورد توجه قرار گیرد:

۱. گزارش قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده

در ماه ژانویه، ۴۶۷ هزار شغل به اقتصاد ایالات‌متحده افزوده شد. این گزارش، اقتصاددانان و تحلیلگرانی را که نسبت به تأثیرات سویه اومیکرون بر اقتصاد اطمینان داشتند، غافلگیر کرد. گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در روز پنج‌شنبه، پیش از باز شدن بازار ارائه خواهد شد. اقتصاددانان انتظار دارند CPI با رشد ۰.۵ درصدی در ماه و ۳/۷ درصد نسبت به سال گذشته همراه شود. همچنین انتظار می‌رود شاخص اصلی CPI (به‌استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی) ۰.۵ درصد در ماه و ۹/۵ درصد در سال رشد کند. با توجه به شایعات مبنی بر اینکه فدرال رزرو ممکن است مستقیماً در ماه مارس نرخ بهره را به میزان ۵۰ واحد پایه افزایش دهد، این گزارش تأثیرات حائز اهمیتی را به دنبال خواهد داشت.

۲. فصل درآمد ، تاثیرات همه گیری بر بازار

گزارش مالی و پیش‌بینی غیررسمی مالک اینستاگرام و فیس بوک، متا پلتفرمز حاکی از پایان عوامل مساعد همه‌گیری برای شرکت‌های فناوری بود. در هفته پیش رو به بررسی تأثیرات عوامل مؤثر در همه‌گیری کووید-۱۹ و عملکرد سهام ادامه می‌دهیم.  گزارشات مالی شرکت‌های زیر در این هفته ارائه خواهد شد:

Simon Property Group (NYSE:SPG) ( پس از بسته شدن بازار در روز دوشنبه)
Pfizer (NYSE:PFE) ( پیش از باز شدن بازار در روز سه شنبه)
Peloton (NASDAQ:PTON) (پس از بسته شدن بازار در روزسه شنبه )
Lyft (NASDAQ:LYFT) (پس از بسته شدن بازار در روزسه شنبه)
Disney (NYSE:DIS) (پس از بسته شدن بازار در روزچهارشنبه)
Uber (NYSE:UBER) (پس از بسته شدن بازار در روز چهارشنبه)
Twitter (NYSE:TWTR) (پیش از باز شدن بازار در روز پنجشنبه)
AstraZeneca (NASDAQ:AZN) (پیش از باز شدن بازار در روز پنجشنبه)
Cloudflare (NYSE:NET) (پس از بسته شدن بازار در روز پنجشنبه)
Expedia (NASDAQ:EXPE) (پس از بسته شدن بازار در روز پنجشنبه)

همچنین گزارش مالی شرکت تجهیزات ورزشی پلتان با توجه به گزارشات و ادعاهای مطرح‌شده درزمینهٔ علاقه شرکت آمازون به آن موردتوجه قرار خواهد گرفت. شرکت خدمات هم‌سفری آنلاین، اوبر گزارش سود و درآمد خود را صبح روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد که با دقت توسط سرمایه‌گذاران موردبررسی قرار خواهد گرفت.

۳. فصل درآمد ؛ تاثیرات تورم

با ادامه فصل درآمد، تأثیرات تورم بر شرکت‌های مختلف مشخص خواهد شد. در هفته پیش رو، شرکت‌هایی از صنعت مواد، کالاهای مصرفی، غذا و مراقبت سلامت، صورت سود و درآمد خود را گزارش  خواهند کرد. با بررسی تمامی این شرکت‌ها، می‌توان به وسعت تأثیرات تورم بر اقتصاد پی برد.

این شرکت ها شامل:

Tyson Foods (NYSE:TSN)(پیش از باز شدن بازار در روز دوشنبه)
Sysco (NYSE:SYY) (پیش از باز شدن بازار در روز سه شنبه)
Centene (NYSE:CNC) (پیش از باز شدن بازار در روز سه شنبه)
CVS Health (NYSE:CVS) (پیش از باز شدن بازار در روز چهارشنبه)
ArcelorMittal (NYSE:MT) (پیش از باز شدن بازار در روز پنجشنبه)
Coca-Cola (NYSE:KO) (پیش از باز شدن بازار در روز پنجشنبه)
PepsiCo (NASDAQ:PEP) (پیش از باز شدن بازار در روز پنجشنبه )
Cleveland-Cliffs (NYSE:CLF) (پیش از باز شدن بازار در روز جمعه)
Enbridge (NYSE:ENB) (پیش از باز شدن بازار در روز جمعه)

۴. تحولات روسیه و اوکراین

در هفته پیش رو، تلاش‌های دیپلماتیک و مانورهای نظامی بین روسیه و اوکراین و همچنین کشورهای غربی تداوم می‌یابد. بنا بر گزارش رویترز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه قرار است روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در راستای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به روسیه سفر کند. این درحالسیت که گزارش واشنگتن پست حاکی از آن است که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قرار است روز دوشنبه با اولاف شولز، صدراعظم آلمان دیدار کند. تحولات اوکراین و روسیه برای دورنگار ژئوپلیتیکی بازارها بسیار حائز اهمیت است، به‌خصوص برای قیمت نفت و گاز طبیعی. گفتنی است که نفت خام با ادامه روند صعودی خود برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴، مقاومت ۹۰ دلاری را پشت سر گذاشت.

۵. بازیابی بازار رمزارزها

وضیعت بازار رمزارزها به دنبال ضرر ۲۰ درصدی آن در ماه ژانویه، تغییر یافت و این بازار با آغاز ماه فوریه مثبت شد. بیت کوین در ماه فوریه نزدیک به ۸ درصد و اتریوم نزدیک به ۱۲ درصد افزایش یافتند. مثل همیشه، سوال این است که عامل اصلی تعیین‌کننده در عملکرد این بازارچه می‌تواند باشد. بازیابی اخیر بازار رمز ارز ها می‌تواند نشانه‌ای از همبستگی این بازار با سهام فناوری و شاخص نزدک باشد. ازاین‌رو، با توجه به ارتباط نزدیک بیت کوین و سهام فناوری، گزارش CPI می‌تواند به‌عنوان عامل تعیین‌کننده بعدی  عمل کند.

منبع:investing

نویسنده: ساناز داودی

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=71978

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی