Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات

 Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات

همراه شما هستیم با یکی دیگر از پروژه‌های بسیار کاربردی و جذاب دنیای بلاک چین و کریپتو، یعنی Arweave. همان‌طور که میدانید با پیشرفت روزافزون صنعت بلاک چین و این حوزه بسیار کاربردی و جذاب ذخیره‌سازی اطلاعات به امری بسیار مهم تبدیل‌شده است. در این مقاله به بررسی یکی از شگفت‌انگیزترین پروژه‌ها خدمت شما عزیزان خواهیم بود. پس تا آخر با ما همراه باشید.

Arweave چیست؟

Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات | کریپتالین ₿ |

Arweave یک پروتکل  ذخیره‌سازی اطلاعات  که بر اساس فناوری Blockweave  ساخته‌شده است.  این فناوری را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اول‌ازهمه باید بدانیم که arweave  درحال توسعه  یک شبکه زیربنایی  است که در آن داده‌ها می‌توانند  برای همیشه  ذخیره‌شده  و قابل‌دسترسی  باشند. این کمپانی در سال ۲۰۱۷  تأسیس‌شده است و ابتدا نامش Archain (آرچین) بود، اما در سال ۲۰۱۸  نام خود را به arweave تغییر می‌دهد.

مأموریت Arweave  این است که ذخیره‌سازی کم‌هزینه و داپمی اطلاعات را انجام دهد و از طریق بلاک چین Blockweave  این هدف را محقق کرده است. در دسامبر سال ۲۰۲۰ arweave  با سولانا Solana همکاری کرد تا تمامی اطلاعات  این بلاک چین را روی خودش ذخیره کند، سرعت بالای تراکنش‌ها در شبکه سولانا  به این معنی است که حجم بسیار زیادی از اطلاعات در حال تولید می‌باشد و ولیدیتور ها و تائید کنندگان سولانا به‌زودی برای ذخیره‌سازی این اطلاعات به مشکل خواهند خورد که درنهایت امنیت شبکه دچار اختلال خواهد شد.

 

Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات | کریپتالین ₿ |

Arweave با پروژه‌های دیگر که در زمینه‌سازی اطلاعات به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت دارند، مثل فایل کوین، یا سیا Sia متفاوت است. مثلاً یکی از تفاوت‌های فاحش میان Arweave و سایر پروژه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات در این است که داده‌هایی که در این بلاک چین ذخیره می‌شوند دائمی هستند و همچنین شما برای ذخیره‌سازی اطلاعات تنها یک‌بار هزینه پرداخت می‌کنید. درحالی‌که مابقی پروژه‌های فعال در این زمینه فقط تا زمانی داده‌های شمارا ذخیره می‌کنند که به کامپیوترهایی که به شبکه آن‌ها متصل هستند درازای ارائه این خدمات هزینه می‌پردازید.

در Arweave هر تغییری که  شما تمایل داشته باشید در اطلاعات اصلی و اولیه  خودتان اعمال کنید به‌صورت یک کپی از داده اولیه درخواهد آمد و اطلاعات اصلی خودتان بدون تغییر باقی خواهد ماند. پروتکل arweave از دولایه تشکیل‌شده است  Blockweave و Permaweb مورد اول یعنی Blockweave شبیه به بلاک چین می‌باشد اما تفاوت اصلی با بلاک چین دارد. محتوای هر بلاک شامل اطلاعات بلاک قبلی می‌باشد اما محتوای یک بلاکی که به‌صورت تصادفی انتخاب‌شده که اصطلاحاً به آن بلاک یادآوری یا Recall block میگویند. این بلاک یادآوری هم در بلاک ذخیره می‌شود. همچنین بجای اینکه در هر بلاک فقط اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها ثبت بشود، داده‌های ذخیره‌شده در بلاک‌های دیگر هم به ثبت می‌رسند.

برای اینکه راحت‌تر با این مفهوم آشنا شوید با مثالی این موضوع را توضیح می‌دهیم. یک هارد کامپیوتر  را تصور کنید که همه اطلاعات را در پوشه‌های مختلف بر اساس زمان ذخیره‌سازی آن داده‌ها تقسیم‌بندی کره است. این سازمان‌بندی دقیق و منحصربه‌فرد بخشی از مکانیزم اجماع arweave می‌باشد که به آن  Proof Of Random Access یا اثبات دسترسی تصادفی میگویند؛ که به‌اختصار  Spora هم میگویند.

Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات | کریپتالین ₿ |

این الگوریتم باعث می‌شود که تمام نودهای شرکت‌کننده تا جای ممکن اطلاعات ذخیره کنند. به‌عنوان‌مثال تصور کنید شما یک نود در این شبکه هستید که باید یک بلاک تولید کنید و پاداش تولید بلاک و هزینه تراکنش  درون آن بلاک را هم دریافت کنید. برای دریافت پاداش بلاک شما باید اطلاعات دو بلاک را تائید کنید. یکی از این بلاک‌ها همان بلاک قبلی و دیگری همان بلاک یادآور یا recall block خواهد بود که همان‌طور که مطرح شد به‌صورت تصادفی  انتخاب می‌شوند. در غیر این صورت پاداش بلاک را دریافت نخواهید کرد.

این کار نودهارا تشویق می‌کند تا جای ممکن اطلاعات بلاک‌های دیگر را نیز درون خود ذخیره کنند. نکته جالب‌توجه دیگر در مورد Arweave استفاده از مکانیزم تصادفی می‌باشد که در شبکه Monero (مونرو)  از آن استفاده می‌شود. تا اینجای کار مورد اول یعنی Blockweave را بررسی کردیم حال نوبت مورد دوم یعنی Permaweb می‌باشد در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

Arweave بلاک چین ذخیره اطلاعات | کریپتالین ₿ |

Permaweb بخشی است که به کاربران اجازه می‌دهد که کاربران بتوانند به اطلاعات ذخیره‌شده در arweave دسترسی داشته باشند. در اصل Permaweb یک وب غیرمتمرکز و دائمی ساخته‌شده بر بستر arweave می‌باشد و تمامی اپلیکیشنهای Arweave  در آن فعالیت دارند. قراردادهای هوشمند آن بنام Smartweave در Permaweb می‌باشند و از درگاه‌هایی که کاملاً شبیه وب سایت‌های معمولی هستند قابل‌دسترسی می‌باشند. ازآنجایی‌که پروتکل arweave از http استفاده می‌کند هر اطلاعاتی که در Permaweb  می‌باشند در اینترنت نیز می‌توانند ایندکس و مورداستفاده قرار گیرند.

arweave می‌تواند بیش از ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد. کوین اصلی آن AR و برای پرداخت هزینه‌های تراکنش arweave، ذخیره اطلاعات، تعامل با اپلیکیشن های Permaweb و جابجایی AR کوین‌ها استفاده می‌شود. نکته دیگر اینکه کوین بیس در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. توکنومیکس این پروژه به این صورت است که ۳% از کل توکن ها به Adviser ها خواهد رسید و همچنین ۱۳% از توکن ها به تیم این پروژه خواهد رسید. چون داده‌های سولانا بر روی این شبکه ذخیره می‌شوند، هرچه استفاده از سولانا بیشتر شود و اطلاعات بیشتری تولید کند نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتری خواهد بود و همچنین باعث افزایش تقاضا در arweave می‌شود. در حال حاضر این پروژه Rank 64 کوین مارکت کپ را دارد و در صرافی‌های معتبر ازجمله بایننس هم لیست شده است.

اطلاعات کلی این ارز به شرح زیر است:

نام پروژه آرویو (Arweave)
نماد AR
نوع دارایی توکن
عرضه کل ۶۶ میلیون واحد
وب‌سایت رسمی Arweave.org
مبتنی بر بلاکچین ذخیره‌سازی
سال عرضه ۲۰۱۸
پلتفرم صرافی Hoo, MXC, Bittrex, Bilaxy, Hotbit
کیف پول آرویو (Arweave)

 

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=60946

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی