Grad

مونرو (XMR) چیست؟

مونرو (XMR) چیست؟

 

ارز دیجیتال مونرو یا (XMR) چیست؟

monero3

همانطور که میدانید ارز های دیجیتال به چندین نوع تقسیم میشوند، برخی از ارز ها برای پرداخت های مالی، برخی ها صرفا به صورت Utility هستند یا برخی ها فقط در شبکه مخصوص به خود ارز کاربرد دارند، برخی ها استیبل کوین هستن. یکی دیگر از این دسته ها ارز های حریم خصوصی هستند که به صورت ناشناس هستند.

برخی از رمزارزهایی که در سال‌های اخیر عرضه شده و شروع به کار کرده‌اند به دنبال افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن هویت افراد در تراکنش‌ها بوده‌اند، و البته موفقیت هر کدام درجات مختلفی داشته است. برخی از این رمزارزها به عموم اجازه مشاهده تمام تراکنش‌ها را می‌دهند، درحالیکه برخی دیگر حفظ حریم خصوصی را بدل به امری اختیاری کرده‌اند.

البته شبکه‌هایی نیز حفظ حریم خصوصی را کاملا ضمنی نگاه می‌دارند. در این بین، رمزارز مونرو به خاطر ویژگی حفظ حریم خصوصی شهرت و پذیرش فوق العاده‌ای در بین اعضای جامعه رمزارزها کسب کرده است.

 

مونرو چیست؟

monero4

همانطور که گفته شد ارزهای رمزپایه در حال افزایش محبوبیت هستند. کریپتوکارنسی ها  ارزهای مجازی یا دیجیتالی هستند که غیرمتمرکز هستند و می توانند با استفاده از فناوری بلاکچین تجارت یا هزینه کنند. هدف بسیاری از آنها افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن است ، اگرچه موفقیت آنها متفاوت بود. تعدادی از این ارزها امکان مشاهده عمومی همه معاملات را فراهم می کنند ، در حالی که برخی دیگر حریم خصوصی را اختیاری می دانند. و هنوز ، دیگران ویژگی حفظ حریم خصوصی را کاملاً ضمنی حفظ می کنند.

وقتی بیشتر ما به ارزهای رمزنگاری شده فکر می کنیم ، بیت کوین معمولاً اولین ارزی است که به ذهن خطور می کند. اینارز یکی از اولین موارد در نوع خود بود که از فناوری peer to peer استفاده می کرد تا به کاربران امکان پرداخت با سکه های خود را بدهد. اما ارز دیگری وجود دارد که محبوبیت و مقبولیت بالایی را کسب کرده است ، عمدتا به دلیل ویژگی های حفظ حریم خصوصی. این ارز Monero نام دارد. این مقاله مفاهیم اصلی ، ویژگی ها و چالش های Monero را توضیح می دهد.

 

نکات کلیدی:

مونرو یک رمزنگاری منبع باز و حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد.
بلاک چین آن opaque است ، که جزئیات معامله و مقدار هر معامله را با تغییر شکل آدرسهای استفاده شده توسط شرکت کنندگان ناشناس می کند.
سرمایه گذاران می توانند مونرو را با استفاده از پردازنده های مرکزی خود استخراج کنند ، این بدان معناست که نیازی به پرداخت سخت افزار ویژه ندارند.
ویژگی های حریم خصوصی آن استفاده از مونرو را برای فعالیت های غیرقانونی و همچنین استفاده در دارک وب آسان می کند.

آشنایی با رمز ارز مونرو (XMR):

monero5

مونرو یا (XMR) یک ارز رمزنگاری اوپن سورس  و حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد بر اساس مفهوم  حریم خصوصی و حفظ آن ساخته شده و کار می کند. این بلاکچین ها ، فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند ، دفتر عمومی فعالیت های شرکت کنندگان است که تمام معاملات در شبکه را نشان می دهد.

بلاکچین مونرو به طور عمدی برای ناشناس بودن تنظیم شده است. این جزئیات معامله ، مانند هویت فرستندگان و گیرندگان ، و مقدار هر معامله را با پنهان کردن آدرس های استفاده شده توسط شرکت کنندگان ، ناشناس می کند.

همراه با ناشناس بودن ، روند استخراج مونرو بر اساس یک مفهوم برابری طلبانه است. این اصلی است که همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت های برابر را دارند. توسعه دهندگان این شرکت در هنگام راه اندازی مونرو هیچ گونه سهمی برای خود حفظ نکردند اما برای توسعه بیشتر ارز مجازی از کمک های مالی و پشتیبانی جامعه استفاده کردند.

از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ ، مونرو با قیمت ۱۵۵.۹۴ دلار معامله شد و ارزش بازار آن ۲.۷۷۸ میلیارد دلار بود. این تفاوت فاحشی نسبت به قیمت پایانی ۶۵.۶۸ دلار در ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۰ است. سقف بازار در آن تاریخ ۱.۱۴۳ میلیارد دلار بود. این جهش بیش از ۱۳۷٪ است.

 

تاریخچه مونرو:

monero6

در جولای ۲۰۱۲، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند.

مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

مونرو یک پروژه منبع‌باز است و توسط یک تیم ۷ نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، ۵ نفر از افراد تیم ناشناس بوده و ۲ نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند. علاوه بر این تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ توسعه دهنده و ۴۲۰ مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

 

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

monero2

همانطور که در بالا ذکر شد ، بیت کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده در بازار است. این پروتکل بر روی پروتکلی کار می کند که سعی دارد با استفاده از آدرس هایی از هویت شرکت کننده محافظت کند به عبارتی به صورت شبه ناشناس هستند . این شبه نام ها به صورت تصادفی ترکیبی از حروف و اعداد هستند.

اما این روش حریم خصوصی محدودی را در اختیار شما قرار می دهد زیرا هم آدرس Bitcoin و هم معاملات در بلاکچین ثبت شده و آنها را برای دسترسی عمومی باز می کند. حتی آدرس های مستعار کاملاً خصوصی نیستند. معاملات معدودی که توسط یک شرکت کننده در طول زمان انجام می شود می توانند به همان آدرس مرتبط شوند ، این امکان را برای دیگران فراهم می کند تا از روند صاحب آدرس و هویت آنها آگاه شوند.

مزیت دیگر مونرو نسبت به بیت کوین قابلیت انعطاف پذیری است. این بدان معناست که دو واحد پول می توانند متقابلاً جایگزین شوند و تفاوتی بین آنها وجود ندارد. در حالی که ارزش دو اسکناس ۱ دلاری برابر است ، اما قابل اغماض نیستند ، زیرا هر یک از آنها یک شماره سریال منحصر به فرد دارند. در مقابل ، دو میله طلای یک اونسی قابل رقابت هستند ، زیرا هر دو دارای ارزش یکسانی هستند و هیچ ویژگی متمایزی ندارند. با استفاده از این تشبیه ، بیت کوین اسکناس ۱ دلاری است ، در حالی که مونرو آن قطعه طلا است.

تاریخچه معاملات هر بیت کوین در بلاکچین ثبت می شود. این امکان را می دهد تا واحدهای بیت کوین را که ممکن است به وقایع خاصی مانند کلاهبرداری ، قمار یا سرقت مرتبط باشند ، شناسایی کنید ، که این امر زمینه را برای مسدود کردن ، تعلیق یا بسته شدن حساب هایی که این واحدها را در اختیار دارند ، فراهم می کند. تصور کنید امروز چند بیت کوین دریافت کرده اید که قبلاً برای قمار استفاده می شده اند و در آینده ممنوع هستند و منجر به ضرر می شوند.

مونرو دارای سابقه معاملاتی غیرقابل ردیابی است ، که به شرکت کنندگان شبکه بسیار ایمن تری ارائه می دهد که در آنها خطر رد شدن یا قرار گرفتن در لیست سیاه توسط واحدهای نگهداری شده آنها وجود ندارد.

 

انواع آدرس ها در بلاکچین مونرو

monero7

بلاک چین مونرو از ۴ نوع آدرس مختلف پشتیبانی می کند. کاربران این شبکه می توانند با توجه به نوع تراکنشی که می‌خواهند انجام دهند هر نوع آدرسی را که مایلند ایجاد کنند.

 1. آدرس استاندارد: در ابتدای شروع بکار بلاکچین مونرو فقط آدرس استاندارد در دسترس بود. اما از سال ۲۰۱۹ آدرس های جایگزینی به لیست اضافه شدند ولی هنوز هم تعدادی از کاربران از آدرس های استاندارد برای دریافت پاداش استخراج استفاده می کنند.
 2. آدرس های ادغام سازی شده: این آدرس ها در واقع آدرس اصلی مونرو به علاوه یک کد پرداخت هستند و معمولاً توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا به دلیل ناشناس بودن تراکنش ها در شبکه مونرو صرافی ها راهی برای فهمیدن اینکه تراکنش توسط چه کسی انجام شده است ندارند. پس از کاربران خود می خواهند تا در هنگام انجام تراکنش کد پرداخت را هم در آدرس تراکنش وارد کنند تا مشخص شود چه کسی تراکنش را انجام داده است.
 3. آدرس های مخفی: آدرس های مخفی یکبار مصرف هستند. در این حالت مبلغ مورد نظر مستقیما از یک آدرس به آدرس دیگر واریز نمی شود. سازوکار آدرس های مخفی به این شکل است که فرستنده به صورت تصادفی و یکبار مصرف آدرس مضاعفی ایجاد می کند. سپس رمز ارز مورد نظر به آن آدرس واریز می کند. پس از آن گیرنده می تواند با استفاده از کلید خرج عمومی که در اختیار دارد ارز دیجیتال مورد نظر را برداشت کند. به این ترتیب به دلیل وجود آدرس واسطه پی بردن به ارتباط بین آدرس کیف پول گیرنده و فرستنده غیر ممکن می شود.

 

مونرو دغدغه افراد در مورد حفظ حریم شخصی را با استفاده از مفاهیمی مانند امضاهای حلقه‌ای (ring signatures) و آدرس‌های مخفی (stealth addresses) کمتر می‌کند.

امضاهای حلقه‌ای باعث می‌شود که یک فرستنده بتواند هویت خود را از سایر افراد در یک گروه مخفی کند. امضاهای حلقه‌ای امضاهای دیجیتالی ناشناسی از یک عضو از گروه هستند، درحالیکه مشخص نیست که کدام عضو گروه تراکنش را امضا می‌کند.

برای ایجاد یک امضای حلقه، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده کرده و آن را با کلیدهای عمومی روی بلاک‌چین یکپارچه می‌کند، کاری که آن را هم منحصر به فرد و هم خصوصی می‌کند. این عملیات اجازه می‌دهد تا هویت فرستنده نیز مخفی شود زیرا حصول اطمینان از اینکه کلیدهای کدام اعضای گروه برای ایجاد این امضای پیچیده استفاده شده است به لحاظ کامپیوتری امری غیرممکن است.

آدرس‌های مخفی نیز به حفظ حریم خصوصی بیشتر کمک می‌کنند. این آدرس‌های تصادفی یک بار مصرف از طرف گیرنده برای هر تراکنش ایجاد می‌شوند. از طریق استفاده از این آدرس‌های مخفی میتوان آدرس واقعی مقصد یک تراکنش و در نتیجه هویت گیرنده را نیز پنهان کرد.

علاوه بر این، تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای (Ring Confidential Transactions) یا RingCT ها می‌توانند مقدار تراکنش را نیز مخفی کنند. پس از کسب موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده و گیرنده، عملکرد RingCT در سال ۲۰۱۷ معرفی و جزو جداناپذیر تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه مونرو شد.

توضیح هر یک به صور زیر می باشد:

امضای حلقه ای (Ring Signature)

امضاهای حلقه ای باعث مخفی شدن مشخصات فرستنده پول می شود. در این روش هر تراکنش در بین تراکنش های دیگر‌قرار می‌گیرد که سبب می شود، هنگامی که کاربران اطلاعاتی را که در شبکه بلاکچین موجود است را مشاهده کنند ولی دیگر قادر به دیدن منبع ارسال پول نیست.

نشانه های پنهان (Stealth Addresses)

مونرو با ایجاد آدرس های پنهانی که تصادفی تولید می‌ شود حریم خصوصی کاربران را بهبود بخشیده است. برای هر معامله از طرف گیرنده یک‌ آدرس یکبار مصرف اینجاد می کند. با استفاده از این ویژگی ،گیرنده یک آدرس فرضی را منتشر می کند ولی معاملاتی که دریافت می کند به آدرس شخصی خود فرد منتقل می شود. آدرس های منتشر شده فرستنده یا گیرنده در تراکنش های انجام شده در شبکه مونرو مرتبط با هم نیستند.

تراکنش های محرمانه حلقه ای (Ring CT)

تراکنش های محرمانه حلقه ای در شبکه مونرو، میزان پول انتقال یافته را مخفی نگه می دارد. در سال ۲۰۱۷ یکی از جدیدترین فناوری هایی که امنیت مونرو را بالا برد ،تراکنش محرمانه حلقه ای بود. عملکرد این فناوری به گونه ای است که هنگامی که تراکنشی در شبکه بخواهد انجام شود فرد فرستنده باید کل کیف پول خود را وارد کرده و دو خروجی برای آن مشخص کند. به این صورت که ابتدا مقدار پول مورد نظر برای انتقال و در آخر مابقی که باید به کیف پول بازگردد مشخص می شود.

عملکرد تایید تراکنش به این صورت می باشد که مجموع ورودی با مجموع خروجی برابر خواهد بود و هیچ سکه ای از این تراکنش ها ایجاد نمی شود. در نتیجه میزان مبلغ انتقال یافته مخفی می ماند. به علت رمزنگاری های انجام شده که از سمت فرستنده اعمال می شود فقط توسط سیستم های موجود در شبکه که تایید اعتبار تراکنش ها را انجام می دهند قابل مشاهده می باشد.

 

چالش های پیش روی مونرو:

monero8

گرچه حریم خصوصی به تصویب سریع مونرو دامن می زند ، چالش های زیادی را نیز با خود به همراه می آورد. به عنوان مثال ، ویژگی های غیرقابل ردیابی و حفظ حریم خصوصی به آنها امکان می دهد تا برای اهداف نامعتبر و در بازارهای مشکوک از جمله مواردی مانند مواد مخدر و قمار استفاده شوند. این یکی از دلایلی است که باعث شده بازارهای محبوب در شبکه های دارک وب مانند AlphaBay و Oasis قبل از تعطیل شدن از مونرو استفاده بیشتری داشته باشند.

گزارش های CNBC به مواردی اشاره می کند که هکرها نرم افزار مخربی را ایجاد کرده اند که کامپیوترها را برای استخراج مونرو آلوده کرده و به کره شمالی می فرستد. مونرو اساساً برای استفاده برای فعالیتهای غیرقانونی و فرار از اجرای قانون باز است ، زیرا خارج از کنترل سرمایه بدون ردیابی است.

 

تیم ارز دیجیتال مونرو

مونرو دارای یکی از پویاترین جوامع در دنیای ارزهای دیجیتال است و بیش از دویست و چهل توسعه‌دهنده فعال دارد، که حدود ۳۰ نفر از آن‌ها تیم توسعه‌دهنده اصلی ارز دیجیتال Monero را تشکیل می‌دهند. بخش اعظمی از تیم اصلی مونرو و سایر توسعه‌دهندگان این ارز، با اسامی مستعار فعالیت می‌کنند و تمایلی ندارند تا نام اصلی آنها در اخبار مربوط به حوزه کریپتو ذکر شود. البته در این بین ریکاردو اسپاگنی – Riccardo Spagni، که در اکانت توییتر خود با نام fluffypony فعالیت دارد، به‌صراحت صحبت‌های خود را بیان می‌کند. اسپانی، چهره جنجالی مونرو، ساکن آفریقای جنوبی است که به نظر می‌رسد دنبال زیر و رو کردن تمامی سیستم‌های جهانی و خصوصاً سیستم‌های بانکی است. ریکاردو شهرت خاصی در توئیتر به علت صحبت‌هایش دارد. به عنوان مثال، او بارها ادعا کرده که کلیدهای خصوصی خود را در یک حادثه قایقرانی از دست داده است.

 

چگونه مونرو استخراج کنیم؟

مونرو روی همه سیستم عامل های پیشرو سیستم عامل از جمله ویندوز ، macOS ، لینوکس ، اندروید و FreeBSD قابل اجرا است. این ارز از روند استخراج پشتیبانی می کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای استخراج پاداش فعالیت های خود را می گیرند یا می توانند به صورت جداگانه سکه استخراج کنند.استخراج مونرو را می توان روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به سخت افزار خاصی مانند مدارهای مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) نیاز ندارد. ASIC نوعی سخت افزار سخت افزاری است که معمولاً برای استخراج ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین استفاده می شود. در عوض ، می توانید از CPU یا GPU رایانه شخصی خود برای استخراج ارز استفاده کنید. لیست کاملی از سخت افزارهای قابل استفاده در وب سایت مونرو موجود است. کاربران همچنین می توانند نرم افزار خاصی را نصب کنند که ممکن است هزینه توسعه دهنده را بپردازد. امروزه بهترین نوع استخراج استفاده از ریگ های ماینینگ میباشد. الگوریتم استخراج آن هم POW میباشد.

 

کیف پول های مونرو:

 • اکسودوس والت – Exodus Wallet
 • لجر نانو اس – Ledger Nano S
 • مونرو جی‌یوآی والت – Monero GUI Wallet
 • مای مونرو – MyMonero
 • مونروجو – Monerujo
 • کیک والت – Cake Wallet
 • کیف پول کاغذی مونرو – Monero Paper Wallet

 

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=13746

  دیدگاهتان را بنویسید

  منوی اصلی