محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس شد

تحلیل بورس امروز ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ / حمایت ‌هایی که دردی را دوا نکرد

[ad_1]

اقتصادآنلاین – هانا پاکمند؛ به زعم اغلب کارشناسان بازار سرمایه برای خارج شدن از روند فعلی خود نیازمند تجدیدنظری جدی پیرامون اقدامات دولت در زمینه بورس است. به گونه‌ای که اگر این اقدامات اصلاح نشود، شرایط به مراتب بدتر خواهد شد و حمایت‌ها از بازار نیز بی‌ثمر خواهد ماند.

احسان خاتونی داریان، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، روند معاملات بورس را بررسی کرد و گفت: همزمان با افت ۲۲هزار واحدی شاخص کل، شاهد خروج سنگین هزار و ۴۱۰میلیارد تومانی حقیقی‌ها در بورس امروز بودیم. به گونه‌ای که حدود ۵۰۰میلیارد تومان از نقدینگی خارج شده از بازار متعلق به دو نماد فولاد و فملی بود که عمدتا این خروج پول ناشی از حمایت سنگین حقوقی‌ها طی روزهای گذشته بوده است.

وی بیان کرد: این میان از خروج پول از بازار سرمایه می‌تواند ناشی از عواملی چون پایین آمدن نرخ ارز و فشار کالمارجین‌ها باشد. این عوامل عرضه بازار را تشدید می‌کند اما ریسک جدید اعمال شده توسط دولت بر بورس امروز، از مهمترین عوامل منفی شدن بازار امروز به شمار می‌رود.

خاتونی داریان گفت: بازار سرمایه، خبری که امروز پیرامون رونمایی از بزرگترین طرح حمایتی دولت از فعالیت‌های اقتصادی منتشر شد را مفید ارزیابی نکرد، بنابراین می‌توان گفت اغلب عرضه‌های امروز هیجانی بودند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد حمایت‌ها از بازار همچنان ادامه داشته باشد اما با تصمیمات اشتباه دولت، این حمایت‌ها بی نتیجه خواهند بود. علاوه بر این، اگر دولت تجدید نظری جدی بر اقداماتش نداشته باشد، اندک اعتماد و امید سهامداران به بازار سرمایه از بین خواهد رفت و شرایط بورس به مراتب دشوارتر خواهد شد.

 

[ad_2]

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=71991

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی