محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس شد

تیک قیمتی در بورس چیست؟

[ad_1]

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ رضا کیانی گفت: کنترل کننده قیمت سهام در بازار سرمایه به دو نوع کنترل‌های حداکثری و کنترل‌های حداقلی تقسیم می‌شود. کنترل‌های حداکثری همچون دامنه نوسان پویا و ایستا (ثابت) است. دامنه نوسان پویا حداکثر تغییرات را از یک معامله به معامله بعدی تعیین می‌کند و دامنه نوسان ایستا نیز محدوده نوسان قیمت در یک جلسه معاملاتی را مشخص می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: تیک قیمتی حداقل تغییرات قیمت  از هر سفارش به سفارش بعدی را کنترل می‌کند. در این صورت متوجه می‌شویم، می‌تواند چه میزان تغییر قیمتی از هر سفارش به سفارش بعدی صورت گیرد و کمتر از آن پذیرفته نیست.

تیک قیمتی به صورت پیش فرض در سامانه‌های معاملاتی از هر سفارش به سفارش بعدی یک ریال است. در این صورت با (افزایش یا کاهش) مقدار ریالی کمی، رقابت صورت می‌گیرد و این امر سبب افزایش فشار و کارایی بر روی سامانه معاملاتی نیز می‌شود.

بیشتر بورس‌های دنیا تیک قیمتی را دارند. به عنوان مثال بورس ژاپن تیک قیمتی طبقه بندی شده دارد و هر چه قیمت بالاتر می‌رود، سایز تیک نیز افزایش می‌یابد.

هفته گذشته فرابورس تیک قیمتی جدیدی را برای نماد‌های فرابورسی با قیمت هر سهم یک تا ۵۰۰ تومان بالغ بر یک ریال، نماد‌های ۵۰۰تا ۲۰۰ تومان بالغ بر یک تومان و برای نماد‌های بالاتر از ۲۰۰۰ تومان بالغ بر ۵ تومان، تعیین کرد.

منبع:
باشگاه خبرنگاران جوان

[ad_2]

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=69203

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی