محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس شد

درخشش صندوق های طلایی در معاملات هفته آخر بهمن ماه

اقتصاد آنلاین – سهیل بانی؛ صندوق‌های معامله‌پذیر سرمایه‌گذاری در سهام، در هفته‌ای که گذشت، به طور متوسط ۰.۲درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۰.۹درصد کاهش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس، افت ۰.۱۳درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (سهامی، مختلط و شاخصی)

بیشترین بازدهی هفتگی قیمت، ۲.۶درصد و مربوط به صندوق شاخصی ۳۰ شرکت فیروزه بود. همچنین بهترین عملکرد، در اختیار صندوق سپهر اندیشه نوین (صنوین) قرار گرفت. به طوری که خالص ارزش دارایی‌های آن ۰.۱درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته، به صندوق امین تدبیرگران فردا اختصاص داشت؛ صندوق «الماس» هم‌جهت با تنزل دو درصدی ارزش دارایی‌های تحت تملکش با افت ۲.۴درصدی قیمت مواجه شد.

صندوق مدیریت ثروت بازنشستگی (مدیر) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد. زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۳.۱درصد زیرNAV  ابطال قرار دارد. صندوق فراز داریک نیز به عنوان گران‌ترین صندوق، با انحراف ۲۴.۸درصدی قیمت، به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های دولتی

طی این هفته، صندوق واسطه‌گری مالی یکم ۳.۹درصد کاهش قیمت داشت و ارزش سبد بانکی و بیمه‌ای آن ۵.۶درصد افت کرد. دومین صندوق دولتی، یعنی صندوق پالایشی یکم، ۶.۱درصد کاهش قیمت داشت درحالی که از ارزش سبد دارایی‌های پالایشگاهی آن ۲.۵درصد کاسته شد. بدین ترتیب قیمت «دارا یکم» ۲۳درصد و «پالایش» ۱۵.۲درصد زیر NAV ابطال بسته شد.

صندوق‌های کالایی (طلا و زعفران)

در طول این هفته، صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۱.۸رصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند. به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۳.۲درصد رشد قیمت داشت و ۱.۳درصد زیر قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

از میان صندوق‌های کالایی، صندوق ETF پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بهترین بازدهی (۳.۱درصد) را به نام خود ثبت کرد و حباب منفی صندوق گروه زعفران سحرخیز نیز به ۱۵.۵درصد رسید.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی، روی آن کلیک کنید

بازدهی هفتگی صندوق‌ها 00.11.28

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=72999

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی