محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس شد

گروه ساماندهی آموزش در حوزه بورس تشکیل شد + فیلم

[ad_1]

به گزارش اقتصادآنلاین، روز جاری، نشست مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس با حضور برخی از مدرسان و کارشناسان بازار سرمایه، از جمله آقایان سیاوش وکیلی و مهدی سوری برگزار شد.

حمید اسکندری، مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس، در این نشست با اشاره به رونق بازار سرمایه در سال ٩٩، گفت: علاقه و اشتیاق افراد به آموزش و یادگیری اصول بورس نیز با رونق بورس، بالا رفت و افراد زیادی اقدام به آموزش در این حوزه کردند.

وی افزود: بدیهی است بزرگ‌تر شدن این فضا و اکوسیستم می‌تواند موجب ایجاد خطاها، اشتباهات و اختلافات شود. متاسفانه ما با برخی از تخلفاتی که در فضای مجازی رخ داد، مواجه شدیم که هیچ مرجعی برای پاسخگویی و نظارت بر این موضوع وجود نداشت.

اسکندری تصریح کرد: بر اساس درخواست مدرسان بازار سرمایه و دستوری که از سوی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت ابلاغ شد، از خبرگان و کارشناسان بازار سرمایه دعوت کردیم و دوستان با توجه به سابقه‌ای که در این حوزه داشتند، بحث و ایده‌های مختلفی را مطرح کردند که در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که بانک اطلاعاتی جامعی از مدرسان بازار سرمایه توسط شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس به صورت عمومی اعلام شود و در اختیار افراد مختلف قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس اضافه کرد: پیش از این نیز، بانک اطلاعاتی از مدرسان بازار سرمایه وجود داشت که با سه مولفه این بانک راه‌اندازی شد و نام موسسه برگزارکننده به همراه مدرس و عنوان دوره در وب سایت شرکت اعلام می‌شد. اما قرار بر این شد که موسسه حقوقی آموزشی، از این بانک اطلاعاتی حذف و در بانک اطلاعاتی جداگانه‌ای، اسامی مدرسان به همراه دوره‌هایی که در آن تخصص دارند، برای دسترسی عموم مردم اعلام شود تا افراد در انتخاب یک دوره آموزشی و مدرس، با اطمینان خاطر بیشتری عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مباحث کارشناسی که در جلسات مختلف بیان شد، بحث معیارها و ترازهایی که افراد باید برای ورود به این بانک اطلاعاتی احراز کنند، مدنظر قرار گرفت و مدل‌های مختلفی مطرح شد.

به گفته اسکندری، در نهایت قرار بر این شد که از میان موسسان و کارشناسان در حوزه بازار سرمایه، کمیته‌ای تشکیل شود تا افراد جدیدی را که قرار بر اضافه شدن به این بانک اطلاعاتی هستند، احراز صلاحیت کنند و در نهایت این افراد جدید، به بانک معرفی شوند.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس گفت: فرم‌های دریافت اطلاعات به زودی در وب سایت شرکت، منتشر خواهند شد تا افراد با مراجعه به این وب سایت به نشانی www.semdco.ir ، فرم عضویت در بانک اطلاعاتی را تکمیل کنند و پس از بررسی صلاحیت توسط مدرسان، در بانک اطلاعاتی قرار بگیرند. 

وی در پایان تصریح کرد: این موضوع، اولین قدم برای ایجاد تشکلی خودانتظام از مدرسان بازار سرمایه بوده و در آینده قرار بر این است که خبرگان تدریس در بازار سرمایه برای ساماندهی فضای آموزش در این حوزه، به عنوان بازوی اجرایی در کنار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بگیرند.

سیاوش وکیلی، کارشناس بازار سرمایه و از حاضران در نشست خبری “تدوین منشور اخلاقی مدرسین بازار سرمایه” گفت‌: لزوم طراحی چارچوب و ایجاد فضایی در جهت ساماندهی جامعه مدرسین بازار سرمایه احساس می‌شد.

وی ساماندهی مدرسین بازار را یک امر واجب دانست و تصریح کرد: در سال‌های گذشته، شاهد آن بودیم که آموزش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به درستی انجام نمی‌شد. بنابراین تقاضای فعالان بازار، ایجاد واحد تخصصی برای قانون‌گذاری در این امر بود.

وکیلی اظهار داشت: بر این اساس، با بررسی فعالیت بورس از دو سال اخیر تاکنون، در نهایت پیگیری‌ها نتیجه داد و منشور اخلاقی مدرسین بازار سرمایه تدوین شد. البته، شاید این اقدام کمی دیر انجام شده باشد، اما اکنون هم، نقطه عطفی در راستای توسعه و عمق بخشی بازار سرمایه است.

این پیشکسوت بازار سرمایه با اشاره به فاصله تجربه سهامداران قدیمی و جدید خاطرنشان کرد: سهامداران قدیمی با توجه به تجربه حضور خود در بازار، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و با هیجانات بازار آشنا هستند، اما سهامداران جدید یا در حال گذراندن دوره آموزشی هستند یا قصد آشنایی ابتدایی با بورس را دارند. بنابراین در چنین شرایطی، باید فضای مطلوبی ایجاد شود تا آموزش‌ها به دور از خطا و تخلف صورت گیرد. 

وکیلی گفت: تدوین منشور اخلاقی مدرسین بازار سرمایه، مانعی در برابر تخلفات یا خطاهای آموزشی خواهد بود. به نحوی که به طور حتم، نتیجه آن رشد بازار سهام خواهد بود. 

شناسنامه‌دار شدن مدرسین، گام نخست برای تشکیل کانون مدرسین بازار سرمایه

مهدی سوری، مدرس بازار سرمایه و از دیگر حاضران در این نشست، عنوان کرد: شناسنامه‌دار شدن مدرسین بازار سرمایه بر اساس توانایی آنها، اقدامی شایسته در بازار سرمایه امروز است.

وی با تاکید بر اینکه مدعیان آموزش بازارهای مالی در حال افزایش هستند، گفت: از آنجایی که مدعیان تدریس در بازار های مالی بسیار پر تعداد هستند و به نوعی فضای آموزش قابل کنترل نیست، شناسنامه‌دار کردن مدرسین یک اقدام مثبت و صحیح است.

سوری خاطرنشان کرد: بررسی صلاحیت فنی، اخلاقی و توانایی هر فرد برای تدریس،  اقدامی است که باید در بازار سرمایه صورت می‌گرفت.

این مدرس بازار سرمایه اظهار داشت: با الگوبرداری از کانون سهامداران حقیقی بازار سرمایه و مزایای این کانون برای بازار، می‌توانیم جامعه مدرسینی توانمند را جمع‌آوری کنیم تا گامی مثبت در جهت ارتقا بازار سرمایه باشد.

[ad_2]

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=71903

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی