بهترین کتاب مهندسی توزیع برق

از چالش برق تا لیست مشکلات ساختاری وزارت نیرو

به گزارش برق نیوز، چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی با وزرای دولت سیزدهم با حضور مهرداد بذرپاش رئیس کل و علی کامیار دادستان و سایر مقامات دیوان محاسبات و نمایندگان دیگر دستگاه‌های نظارتی و وزیر نیرو و معاونین ایشان برگزار شد.

در این نشست، موضوعات مختلف مرتبط با این وزارتخانه مطرح شد و وزیر نیرو و معاونین در جریان شرایط فعلی دستگاه خود قرار گرفتند.

در صنعت برق، ایران با چالش‌هایی از قبیل نبود توان پاسخگویی به نیاز مصرفی خصوصاً در ایام پیک، عدم تامین منابع مالی کافی پروژه‌های سرمایه گذاری توسعه و بهینه سازی، بهره برداری نامناسب از منابع خدادادی در خصوص تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، کسری تراز عرضه و تقاضا، بلاتکلیفی در خصوص قیمت برق (مابه التفاوت قیمت تکلیفی با بهای تمام شده) موضوع ماده ۶ قانون حمایت از صنعت برق، نامشخص بودن وضعیت مطالبات صنعت برق از دولت، مشتریان خارجی، کاهش ۴۴ درصدی تولید نیروگاه‌های برق آبی (سدها) به دلیل خشکسالی، ارتقای بهره وری نیروگاه‌های فرسوده، حضور تمام قد دولت در تولید، انتقال، توزیع، صادرات، رقابت نابرابر با بخش خصوصی و عدم تشخیص مزارع رمزارز غیرمجاز روبرو است.

از سوی دیگر ظرفیت تولید برق در آذرماه سال ۱۴۰۰ حدود ۴۶ درصد از میزان هدف برنامه بوده است و در بخش افزایش ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر (صرفا تحقق ۱۸ درصدی و انحراف ۸۲ درصدی از اهداف برنامه) را مشاهده می‌کنیم.

دیوان محاسبات کشور تاکید دارد که تکالیف مختلف قانونی از قبیل افزایش بازدهی و ضریب بهره‌وری نیروگاه ها، تشکیل بازار منطقه‌ای و ایجاد قطب (هاب) و .. باید پیگیری شود.

در بخش دیگری از این نشست، تحقق اهداف پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مرتبط با حوزه نیرو که نیاز به تکمیل دارند به شرح ذیل یادآوری شد:

– کاهش تلفات شبکه توزیع برق و تک رقمی شدن آن در صنعت برق کشور

– احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی

– تکمیل و بهره برداری از نیروگاه‌ها و نیروگاه جدید شامل (حرارتی، آبی، D.G و انرژی‌های تجدیدپذیر)

– احداث ظرفیت تولید برق توسط بخش خصوصی

– اجرای سیستم AMI و شروع هوشمندسازی شبکه با نصب کنتور هوشمند

– اتمام عملیات برق رسانی به کلیه روستا‌ها

در ادامه این نشست، نمایندگان دیگر دستگاه‌های نظارتی به تخلفات، انحرافات، ترک فعل ها، چالش‌های مستمر و نقاط ضعف و قوت وزارت نیرو اشاره کردند و خواستار توجه به گزارش دیوان محاسبات کشور و دستگاه‌های نظارتی در پیشبرد امور شدند.

در پایان جلسه، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو از اقدامات دیوان محاسبات کشور در تهیه و ارائه پیشنهاد‌های کاربردی و حمایت از دستگاه‌های اجرایی تقدیر و تشکر کرد.

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=70379

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی