بهترین کتاب مهندسی توزیع برق

افتتاح بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان در عمان

به گزارش برق نیوز، در سال‌های اخیر استفاده از انرژی‌های پاک در کشور‌های حاشیه خلیج فارس به شدت در حال افزایش است. این نگاه ویژه به منابع انرژی تجدیدپذیر به دنبال نیاز روزافزون به منابع انرژی، سالم نگه‌داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، رفع محدودیت‌های برق‌رسانی و تأمین سوخت برای نقاط روستایی ایجاد شده است.

در آخرین اقدام روز دوشنبه کشور عمان موفق شده بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان را در استان الظهیره افتتاح کند. این نیروگاه خورشیدی که بخش عظیمی از سرمایه‌گذاری و پیمان‌کاری آن توسط شرکت آکوا پاور عربستان انجام شده است، حدود ۱.۵ میلیون پنل دو وجهی خورشیدی دارد و ظرفیت تولید برق تا ۵۰۰ مگاوات بر ساعت را دارد و می‌تواند برق ۵۰ هزار خانه را در این کشور تأمین می‌کند.

سرمایه‌گذاری این نیروگاه با مبلغ ۴۰۳ میلیون دلار انجام شده است و پروژه مذکور ظرف ۱۳ ماه تکمیل و آماده بهره‌برداری شده است. این پروژه گام بزرگی در جهت رسیدن عمان به هدف تولید ۳۹ درصد از برق این کشور به وسیله انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۴۰ است. پروژه بعدی آکوا پاور در عمان، تولید نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات است، آکوا پاور تاکنون ۸ پروژه عمده در عمان داشته است و مجموعه سرمایه‌گذاری‌های آن در این کشور بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار است.

در حالی که استفاده از انرژی‌های پاک در کشور‌های ترکیه، عمان، امارات، عربستان و سایر کشور‌های همسایه مورد توجه قرار گرفته است، این مهم در کشور ما نادیده گرفته می‌شود؛ به عنوان مثال وزارت نیرو که بر اساس قانون هوای پاک مکلف شده بود ۳۰ درصد از نیاز برقی کشور را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند به تعهد هود عمل نکرده است و در حال حاضر کمتر از نیم درصد برق کشور توسط انرژی پاک تأمین می‌شود.

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=70511

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی