بهترین کتاب مهندسی توزیع برق

تشویق مشترکان کم مصرف ضروری است

[ad_1]

به گزارش برق نیوز، احمد توکلی با اشاره به اجرای مصوبه برقی هیئت دولت با محوریت تشویق مشترکان کم مصرف و تنظیم میزان استفاده از برق مشترکان پرمصرف با ابزار تعرفه‌گذاری، گفت: نظام تعرفه‌گذاری حامل‌های انرژی از جمله برق سابقا مبتنی بر پرداخت یارانه بود، بر این اساس در گام ابتدایی باید از خود بپرسیم، یارانه به چه معناست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان تعریفی از یارانه گفت: یارانه فارغ از اینکه کجا و چگونه پرداخت می‌شود، به معنای کمک‌کردن به اقشار نیازمند کمک است، در این نظام تعریفی اولین سوالی که پیش می‌آید، این است که چرا این یارانه و کمک باید به اقشاری پرداخت شود که نیازمند نیستند.

وی با اشاره به آیه قرآنی «فی‏ أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ» و بیان اینکه اقشار ثروتمند جامعه بر مبنای دستور قرآن و عقل باید یاری دهنده جامعه باشند، نه اینکه یاری در قالب یارانه بگیرند، افزود: در حوزه برق و سایر حوزه‌‍‌ها باید به سمتی برویم که هزینه استفاده از انرژی مازاد الگوی تعیین شده توسط ثروتمندان از جیب همه مردم در قالب یارانه پرداخت نشود و هزینه واقعی برق برای مصرف بیشتر از اندازه از برخوردار‌ها اخذ شود.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت، ضمن تاکید بر اینکه برخوردار‌ها حق ندارند انرژی ارزان را بالاتر از الگوی تعیین شده مصرف کنند و اتفاقا این مصرف بالاتر حد مجاز باید با محاسبه سود از آن‌ها اخذ شود، گفت: نظام تعرفه‌گذاری برق سال‌ها بر مبانی غلط بنا شده بود، زیرا تمایلات تصمیم‌گیران به اقشار ثروتمند بیشتر از سایر اقشار جامعه بود و همین مسئله زمینه ایجاد خسارات بزرگی به کشور شد.

توکلی ادامه داد: اگر تصمیمی به ثروتمندان اجازه دهد، از کالایی زیر قیمت تولید شده آن استفاده کنند، یعنی از جیب فقرا دارد برداشت می‌شود، در حالی که باید عکس این مسئله صادق باشد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در بیان تاثیر مصوبه برقی هیئت دولت برای بازنگری تعرفه‌گذاری برق، گفت: این تصمیم دولت در حقیقت پایانی بر بی‌عدالتی در این حوزه است.

وی با اشاره به بعد تشویقی مصوبه برقی دولت در قالب پرداخت پاداش به اقشار کم مصرف گفت: این بخش از مصوبه برق دولت اقدام مثبتی است، زیرا مشترکان خوش مصرف که اقلب جزء اقشار متوسط و کم درآمد هستند، تحت فشار اقتصادی زیادی قرار دارند و پرداخت یارانه به این بخش باید در نظر گرفته شود.

توکلی در پایان تاکید کرد: پرداخت یارانه به مشترکان کم مصرف ضروری است و باید تغییر در نظام تعرفه‌گذاری برق باید در اسرع وقت عملیاتی شود.

[ad_2]

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=69437

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی