بهترین کتاب مهندسی توزیع برق

توزیع یارانه برق با تعرفه‌گذاری پلکانی عادلانه می‌شود

[ad_1]

به گزارش برق نیوز، مالک شریعتی نیاسر درباره اجرای نظام تعرفه‌گذاری پلکانی و اثرات آن بر کاهش مصرف انرژی گفت: مصوبه دولت در خصوص قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که درباره آیین‌نامه تعرفه برق است، توسط دولت قبل اجرایی نشد، ولی دولت سیزدهم از ابتدای بهمن‌ماه آئین‌نامه اجرای آن را ابلاغ کرد تا از این به بعد مشترکان پر مصرف هزینه مصرف خود را بپردازند.

وی با بیان اینکه اگر این قانون پیش از این اجرایی می‌شد شاهد قطعی‌های گسترده برق در تابستان نبودیم، افزود: با اجرای تعرفه‌گذاری پلکانی، یارانه انرژی برق، آب و گاز عادلانه می‌شود. اگر دولت قبل این قانون را به موقع دنبال و اجرا کرده بود، قبض برق پرمصرف‌ها افزایش قابل توجهی پیدا می‌کرد و با این اقدام حتی اگر مصرف خود را کاهش هم نمی‌دادند هزینه بیشتری بابت مصرف خود پرداخت می‌کردند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه دریافت یارانه بیشتر انرژی از سوی افراد با مصرف بیشتر مشکل شیوه قبلی بود، خاطرنشان کرد: این شیوه مُنافی عدالت بود، زیرا افراد برخوردارتر و ثروتمندتر از یارانه بیشتری برخوردار می‌شدند.

الگوی مصرف به صورت پلکانی افزایش می‌یابد

شریعتی نیاسر ادامه داد: بر اساس شیوه جدید، چند الگوی مصرف در نظر گرفته می‌شود و افراد که از سطح مشخص شده مصرف بیشتری داشته باشند، هزینه آن‌ها به صورت پلکانی افزایش می‌یابد و خانوار‌هایی که مصرف آن‌ها منطبق با الگوی مصرف باشد، از یارانه انرژی برخوردار می‌شوند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: کشور ما جزو کشور‌های پرمصرف در حوزه انرژی محسوب می‌شود و سیاست‌های قیمتی می‌تواند به اصلاح شیوه مصرف کمک کند.

این نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه مردم نگران افزایش مبالغ قبوض خود نباشند، خاطرنشان کرد: در این شیوه برای استان‌های مختلف مخصوصا استان‌های گرمسیری و سردسیری الگو‌های مصرف مختلفی در نظر گرفته شده تا متضرر نشوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در شیوه قبلی انرژی مثل برق و گاز که امکان صادرات به کشور‌های دیگر و ارز آوری بالا برای کشور را داشتند به ثروتمندان جامعه برای مصارف لاکچری داده می‌شد. با این شیوه جدید هزینه مصرف انرژی این افراد به نرخ صادراتی محاسبه می‌شود.

شریعتی نیاسر گفت: با تعرفه گذاری پلکانی می‌توان حجم زیادی از انرژی تولیدی کشور را صرفه جویی و زمینه صادرات انرژی به کشور‌های دیگر را فراهم کرد.

این عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: با شروع تعرفه‌گذاری پلکانی می‌توانیم کمبود گاز در زمستان را هم پشت سر بگذاریم تا به این وسیله مردم هم با مشکل مواجه نشوند. بهینه‌سازی مصرف و کاهش اتلاف انرژی در خانه‌ها می‌تواند در مدیریت مصرف گاز نقش بسزایی داشته باشد. دولت هزینه‌ای که از پرمصرف‌ها دریافت می‌کند را می‌تواند صرف توسعه صنعت برق کشور کند.

[ad_2]

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=71964

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی