بهترین کتاب مهندسی توزیع برق

توسعه نیروگاه برق‌آبی گتوند با خط اعتباری روس‌ها

به گزارش برق نیوز، “محمد مرادی” ضمن بیان آخرین جزئیات نیروگاه برق‌آبی سد گتوند، اظهار داشت: در حل حاضر ظرفیت اسمی نصب شده در نیروگاه گتوند ۱۰۰۰ مگاوات در قالب ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی است.

مجری طرح سد گتوند با بیان اینکه قرار بر این بود به استناد مطالعات انجام شده یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی در سد گتوند مستقر شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها مقرر شد ۱۰۰۰ مگاوات توسعه در نیروگاه در قالب ۲ فاز ۵۰۰ مگاواتی نصب و وارد دوره بهره‌برداری شود.

جزئیات فاز توسعه نیروگاه برق‌آبی سد گتوند

وی ضمن تشریح اینکه احداث نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی برای آورد سالیانه ۱۴ میلیارد مترمکعب طراحی شده بود، گفت: به‌دلیل مسائل تغییر اقلیم و کاهش آورد آبی رودخانه کارون، در میان مدت آورد آبی این رودخانه ۱۲ میلیارد متر مکعب برآورد شد و در افق بلندمدت بر اساس مطالعات مشاور آورد آبی رودخانه کارون در محل سد گتوند ۱۰.۸ میلیارد متر مکعب پیش‌بینی شد.

مرادی با اشاره به اینکه کاهش آورد آبی سبب بازنگری در فاز توسعه نیروگاه برق‌آبی گتوند شد، گفت: با کاهش آورد آبی فاز توسعه از ۱۰۰۰ مگاوات به ۶۴۰ مگاوات تقلیل پیدا کرد و مقرر شد در محل سد گتوند در نهایت یک نیروگاه ۱۶۴۰ مگاواتی مستقر شود.

مجری طرح سد گتوند در توضیح پیشرفت پروژه فاز توسعه نیروگاه برق‌آبی گتوند گفت: بخش ساختمانی واحد‌های نیروگاهی سد گتوند به‌طور کامل در زمان ساخت برای ۲۰۰۰ مگاوات به طور کامل انجام شد و ابنیه برای فاز توسعه نیز در دسترس است.

وی ادامه داد: در حال حاضر که ظرفیت فاز توسعه از ۱۰۰۰ مگاوات به ۶۴۰ مگاوات تقلیل پیدا کرد، مقرر شد، این ظرفیت در همان ابنیه متعلق به توسعه ۱۰۰۰ مگاواتی تعبیه شود.

احیای تامین مالی نیروگاه برق‌آبی گتوند در سفر رئیس جمهور به روسیه

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه در حال حاضر تنها مسئله تامین و نصب تجهیزات نیروگاه ۶۴۰ مگاواتی در فاز توسعه باقی مانده است، گفت: در ابتدای دهه ۹۰ قرار بود، تامین مالی این پروژه در قالب خط اعتباری کشور چین انجام شود، اما به‌دلیل اینکه خط اعتباری چین پر شده بود، این مسئله انجام نشد.

مرادی با اشاره به اینکه قرار بود در سفر رئیس جمهور قبل به روسیه و این پروژه ذیل خط اعتباری ۵ میلیارد یورویی از محل وام دولتی روسیه تامین مالی شود، گفت: بنا بود یکی از پروژه‌های ذیل این خط اعتباری توسعه نیروگاه برقابی گتوند باشد، اما این مسئله در دولت قبل محقق نشد.

مجری طرح سد گتوند با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه، گفت: خبر‌ها حاکی از آن است که در سفر اخیر رئیس جمهور به روسیه مقرر شد این خط اعتباری برای توسعه پروژه‌ها از جمله نیروگاه سد گتوند احیا شود.

همه‌چیز راجع به تامین مالی نیروگاه برق‌آبی گتوند

مرادی در تشریح جزئیات سهم توسعه نیروگاه برق‌آبی سد گتوند از خط اعتباری روسیه گفت: نیروگاه توسعه سد گتوند به میزان ۶۴۰ مگاوات ۱۹۵ میلیون یورو برآورد مالی داشت که با روس‌ها توافق شد، از سوی دیگر مقرر شد، نیروگاه برقابی ۶۹ مگاواتی در قالب ۳ واحد نیروگاهی در محل بند تنظیمی گتوند به مبلغ ۸۵ میلیون یورو نیز با روس‌ها توافق شد.

این مقام مسئول در بیان اینکه سهم نیروگاه توسعه برق‌آبی سد گتوند و نیروگاه بند تنظیمی مجموعا ۲۸۰ میلیون یورو است، گفت: بر اساس تفاهم اولیه مقرر بود، ۷۰ درصد مبلغ قرار داد به تجهیزات روس تعلق گرفته و ۳۰ درصد نیز سهم تجهیزات و پیمانکاران داخلی باشد، اما در مرحله قرار داد این نسبت‌ها تغییر کرد و در نهایت تعیین شد که ۶۴ درصد سهم تجهیزات روسیه و ۳۶ درصد نیز سهم تجهیزات و پیمانکاران ایرانی باشد.

وی ضمن تاکید بر اینکه بر اساس قرارداد، شرکت فراب پیمانکار اصلی این پروژه است، افزود: بر این مبنا تنها ۷۰ درصد تجهیزات از روسیه تامین شده و کار نصب نیز توسط پیمانکاران داخلی انجام خواهد شد.

مجری طرح سد گتوند گفت: احداث نیروگاه در قالب ۶۰ ماه انجام خواهد شد که ۴۸ ماه پیرامون مسئله تامین، نصب و راه‌اندازی و ۱۲ ماه هم بخش بهره‌برداری است که این بخش به طور کامل توسط شرکت فراب پیگیری خواهد شد و بهره‌بردار ما فراب خواهد بود.

مرادی ضمن ابراز امیدواری از گشایش‌های انجام شده پیرامون این پروژه با سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: در آینده نزدیک فرآیند توسعه این نیروگاه برق‌آبی به سرعت کلید خواهد خورد.

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=70813

    دیدگاهتان را بنویسید

    منوی اصلی