نظام تعرفه گذاری آب، برق و گاز عادلانه نیست

به گزارش برق نیوز، اسماعیل حسین زهی با اشاره به ضرورت اصلاح نظام تعرفه گذاری آب، برق و گاز و اصلاح الگوی مصرف در سطح جامعه، بیان داشت: بار‌ها گفته شده که نظام تعرفه گذاری آب، برق و گاز عادلانه نیست چراکه قشر ضعیف و متوسط جامعه که مصرف چندان بالایی ندارد به اندازه قشر مرفه و پرمصرف جامعه از یارانه آب، برق و گاز برخوردار شده و تفاوت چندانی بین تعرفه‌های قشر کم مصرف با پرمصرف وجود ندارد.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال نباید قشر مرفه به اندازه قشر ضعیف جامعه یارانه برق بگیرند، اظهار داشت: این امر ضروری است که ما نیز مانند کشور‌های پیشرفته یک نظام تعرفه گذاری را اجرا کنیم تا مشترکانی که در چهارچوب الگوی مصرف استفاده می‌کنند یارانه به آن‌ها تعلق گیرد و مشترکانی که بیشتر از سقف مجاز تعیین شده در الگوی مصرف، استفاده دارند هزینه‌های آب، برق و گاز را با نرخ تمام شده تولید بپردازند.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه امروز تعرفه مشترکان کم مصرف و پرمصرف تقریبا به طور یکنواخت تعیین شده و مشترکان پرمصرف نیز انگیزه‌ای برای اصلاح الگوی مصرف خود ندارند. زمانی که یک خانواده در یک شهر کوچک یا در یک کلانشهر مصارف عادی در چهارچوب الگوی مصرف دارد باید از یارانه بیشتری در حوزه آب و برق و گاز برخوردار شود تا انگیزه‌ای برای مشترکان باشد.

وی در ادامه تاکید کرد:، ولی متاسفانه این موضوع در نظام تعرفه گذاری محقق نشده و فرق چندانی بین مشترکی که مصرف عادی دارد با مشترکی که مصارف چشم‌گیری دارد دیده نمی‌شود. اعمال سیاست‌های قیمتی یک راهکار برای تشویق اصلاح الگوی مصرف در مشترکان است. از سوی دیگر متاسفانه لوازم سرمایشی و گرمایشی ما از استاندارد‌های لازم برخوردار نبوده و خود اتلاف انرژی دارند. ارتقای استاندارد‌های این وسایل خود کمک شایانی به کاهش مصرف در سطح خانگی و اداری خواهد کرد.

وی افزود: از سوی دیگر در نظام مهندسی ساختمان نیز به این اصول توجه نشده و از مصالحی استفاده می‌شود که استاندار‌های جهانی را نداشته و باعث اتلاف انرژی در ساختمان‌ها می‌شود. متاسفانه در زمینه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر توجه‌ای نیز صورت نگرفته و گام‌هایی که در این زمینه نیز برداشته شده در مرکزیت کشور است در حالی که از نظر جغرافیایی در منطقه جنوب شرقی کشور و زاهدان تا سراوان بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری در تولید انرژی‌های تجدید پذیر است.

این نماینده مجلس بیان داشت: ما از نظر نیروی خورشیدی و وزش باد موقعیت ویژه‌ای در منطقه جنوب شرقی کشور داریم، اما متاسفانه این ظرفیت‌ها مغفول مانده و ما برای تولید انرژی‌های تجدید پذیر از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.

منبع: هوش هیجانی

منبع خبر

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=64682

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی