فهرست

کارت گرافیک LHR چیست؟

در ماه مه ۲۰۲۱، NVIDIA مقاله دیگری با عنوان گامی بیشتر برای در اختیار قرار دادن کارت های GeForce به دست گیمرها منتشر کرد. این مقاله در مورد کاهش نرخ هش در الگوریتم Ethash برای GeForce RTX 3080، RTX 3070 و RTX 3060 صحبت می کند. این مدل‌ها در پایان ماه مه ۲۰۲۱ در دسترس قرار گرفتند و با شناسه «Lite Hash Rate» یا «LHR» مشخص شدند. در پایان می ۲۰۲۱، NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti و GeForce RTX 3070 Ti را معرفی کرد.

این پردازنده‌های گرافیکی به‌عنوان LHR علامت‌گذاری نشده بودند، اما حتی قبل از انتشار، شایعاتی در مورد نرخ هش محدود در Ethash وجود داشت. شایعات در مورد کارت گرافیک LHR پس از انتشار و آزمایش تایید شد. بحث تخصصی در مورد اصطلاح LHR در ماه مه ۲۰۲۱ آغاز شد.

Lite Hash Rate یا LHR چه معنایی دارد؟

کارت گرافیک‌ LHR یا Lite Hash Rate در واقع همان محصولات گیمینگ سری RTX شرکت انویدیا هستند که برخی از قابلیت‌های آن‌ها محدود شده است. به طور دقیق‌تر بخواهیم بگوییم یعنی توان پردازشی این کارت گرافیک‌ها برای استخراج رمزارز Ethereum محدود شده و ماینینگ با آن‌ها بدون کاهش بازدهی غیرممکن است. جالب است بدانید که شرکت Nvidia ابتدا با عرضه کارت گرافیک RTX 3060 برای اولین بار از سیستم ضد ماینینگ خود رونمایی کرد که پس از مدت کوتاهی هکرها موفق شدند آن را دور بزنند. البته جالب است بدانید انتشار تصادفی یک نسخه بتا از درایور این کارت گرافیک توسط انویدیا، این فرصت را برای هکرها فراهم ساخت تا الگوریتم نرم افزاری ضد ماینینگ را دور بزنند.

حال برای بار دوم شاهد یکی دیگر از اقدامات جدی انویدیا برای مبارزه با سو استفاده از کارت گرافیک‌های گیمینگ برای استخراج رمزارز هستیم. پس از شکسته شدن الگوریتم ضد ماینینگ در درایور کارت گرافیک‌های انویدیا، این شرکت تصمیم گرفت تا کارت گرافیک‌های سری LHR یا Lite Hash Rate را روانه بازار کند. در کارت گرافیک‌های مذکور سیستم ضد ماینینگ به صورت سخت افزاری پیاده سازی شده و پردازنده‌های گرافیکی به کار رفته در آن‌ها نسبت به مدل‌های گذشته کمی متفاوت هستند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که دور زدن این سیستم جدید فعلاً غیرممکن است. همانطور که قبلاً گفته شد، سیستم ضد ماینینگ انویدیا تنها استخراج Ethereum را محدود می‌کند.

یکی از اهداف انویدیا برای عرضه کارت گرافیک‌های LHR را می‌توان تنظیم بازار دانست، چراکه امروزه کارت گرافیک‌ها با قیمت‌های نامتعارفی به فروش می‌رسند و یکی از دلایل این موضوع تقاضای زیاد ماینرها برای خرید کارت گرافیک است.

انویدیا به فکر رفاه گیمرها یا به دنبال کسب سود بیشتر؟

الگوریتم جدید انویدیا در کارت گرافیک‌های LHR کار را برای ماینرها بسیار سخت می‌کند و به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا با استفاده از کارت گرافیک‌های گیمینگ سری RTX 30 به استخراج رمزارز اتریوم بپردازند. البته جای دارد به این نکته نیز اشاره کنیم که این شرکت محصولاتی را نیز برای ماینرها در نظر گرفته که سری CMP نام دارند. از جمله کارت گرافیک‌های این سری که تاکنون عرضه شده‌اند می‌توان به دو مدل CMP 50HX و CMP 30HX اشاره کرد. اما به عنوان یکی دیگر از اهداف این شرکت برای عرضه سری LHR می‌توان اینطور گفت که انویدیا قصد دارد با عرضه سری LHR ماینرها به سمت خرید کارت گرافیک‌های CMP هدایت کند، چرا که در این صورت علاوه بر تنظیم اوضاع بازار، حاشیه سود بیشتری نیز برای این شرکت حاصل می‌شود.

چطور کارت گرافیک LHR را از مدل‌های عادی تشخیص دهیم؟

تاکنون مدل‌های زیادی تحت عنوان کارت گرافیک LHR راهی بازار نشده‌اند اما از بین همین تعداد محدود می‌توان به محصولات اخیر شرکت‌ GALAX از سری RTX 30 و همچنین مدل‌های جدید RTX 3060 شرکت Gigabyte و کارت گرافیک‌های V2 شرکت ایسوس اشاره کرد که همگی به پردازنده‌های گرافیکی Lite Hash Rate مجهز هستند. شرکت‌ها از پسوندهای متفاوتی برای کارت گرافیک‌های LHR استفاده می‌کنند، برای مثال شرکت Asus از عبارت V2 و شرکت گیگابایت از عبارت Rev 2 برای ایجاد تمایز بین مدل‌ها معمولی استفاده می‌کند.

آیا LHR بر عملکرد بازی تأثیر می گذارد؟

اگر گیمر هستید، نگران فناوری Lite Hash Rate انویدیا نباشید. تا آنجایی که ما می دانیم، بر عملکرد بازی تأثیری نمی گذارد. این کاملاً یک محدود کننده نرخ هش است.

کارت گرافیک LHR

قیمت فروش کارت LHR کارکرده چگونه خواهد بود؟

ارزش فروش مجدد در کارت‌های گرافیک LHR ممکن است به دو صورت باشد. برخی از افراد ممکن است برای این مدل‌ها ارزش بیشتری قائل شوند زیرا LHR نشان می‌دهد که کارت گرافیک احتمالاً برای ماینینگ نبوده است. از سوی دیگر، ماینرها به دلیل کاهش عملکرد آنها نسبت به قیمت، ارزش کمتری برای آنها قائل خواهند شد.

اگر ماینر هستید، احتمالاً می‌خواهید از پردازنده‌های گرافیکی LHR دوری کنید، مگر اینکه محدودیت‌های آن‌ها بیشتر باز شود. گفته می‌شود، اگر سودآوری استخراج کریپتو افزایش یابد، حتی با کاهش عملکرد، ممکن است همچنان برای ماینرها قابل استفاده باشد.

اخطار مهم :

دقت داشته باشید ابزاری با عنوان شکستن قفل LHR برای دانلود قرار گرفته اند که تروجان هستند. در حال حاضر تعدادی نرم افزار ماینر وجود دارند که قفل هشریت را شکسته اند و بدون وجود تروجان می توانید از آنها استفاده نمایید. متخصصین کریپتالین آماده راه اندازی و مشاوره در مورد همه زمینه های ماینینگ هستند.

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=77570

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی