مقایسه دستگاه‌های انت ماینر S15 و S11 و s9j و T15 محصول بیت مین

مقایسه دستگاه‌های انت ماینر S15 و S11 و s9j و T15 محصول بیت مین

معرفی دستگاه‌های ایسیک  انت ماینر

دستگاه‌های ایسیک S11 و S15 و S9j (یا S9i) و T15 همگی محصول شرکت چینی Bitmain هستند که تحت عنوان انت ماینر (Antminer) و در ماه‌های مختلف سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده‌اند. از این دستگاه‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود که بسته به اینکه چه الگوریتم‌های ماینینگ در این دستگاه‌ها تعریف شده، چه ارزهایی را با چه قدرتی (نرخ هش یا Hash Rate) می‌توانند استخراج کنند، با هم تفاوت‌هایی دارند.

مقایسه دستگاه‌های ایسیک  انت ماینر

در ادامه به بررسی و مقایسه جنبه‌های مختلف این چهار دستگاه ASIC پرداخته می‌شود.

۱- شکل ظاهری دستگاه‌های ایسیک انت‌ماینر

دستگاه‌های انت ماینر S11 و S15 و T15 شکل عمودی (ایستاده) دارند؛ این شکل عمودی باعث می‌شود دستگاه‌ها فضای کمتری را اشغال کنند. حال آنکه دستگاه S9 و مدل‌های مختلف آن از جمله S9i و S9j  شکل افقی داشته و سطح مقطع بیشتری دارند.

یکی از علت‌های این تغییر شکل ظاهری را می‌توان نحوه معماری «پاور دستگاه‌ها» دانست. در مدل‌های S11 و S15 و T15، پاور دستگاه روی خود دستگاه سوار شده است تا همان ویژگی کم‌جا بودن دستگاه‌ها را به مقدار بیشتری برآورده کند. در صورتی که در دستگاه‌های S9i یا S9j، پاور دستگاه قطعه‌ای مجزا بوده و از طریق سوکت‌های برق به دستگاه وصل می‌شوند.

۲- قدرت استخراج ارزهای دیجیتال و نرخ هش

یکی از معیارهای مهم مقایسه بصرفه بودن دستگاه‌های ایسیک، نرخ هش یا قدرت آنها در استخراج ارزهای دیجیتال است.

 • نرخ هش دستگاه Antminer S11، برابر ۲۰.۵ تراهش در ثانیه است.
 • نرخ هش دستگاه Antminer S15، برابر ۲۸ تراهش در ثانیه است.
 • نرخ هش دستگاه Antminer T15، برابر ۲۳ تراهش در ثانیه است.
 • نرخ هش دستگاه Antminer S9، برابر ۱۴.۵ تراهش در ثانیه است (در مورد دستگاه S9 قابل دکر است که دستگاهمقایسه دستگاه‌های انت ماینر S15 و S11 و s9j و T15 محصول بیت مین مدل‌های متنوع با نرخ هش‌های مختلفی دارد که ما جدیدترین مدل آن یعنی S9j 14.5Th یا S9i 14.5Th را در نظر گرفته‌ایم).

بنابراین مشخص است که در این چهار دستگاه بیشترین نرخ‌های هش به ترتیب متعلق به S15 سپس T15، سپس S11 و در نهایت S9 است.

۳- توان الکتریکی و میزان مصرف برق

یکی دیگر از عوامل مهم در مقایسه دستگاه‌های ایسیک، میزان توان الکتریکی و در نتیجه مقدار مصرف برق است. می‌توان به طور خیلی ساده بیان داشت که هر چه توان الکتریکی دستگاه کمتر باشد، میزان مصرف برق آن کمتر بوده و در نتیجه صرفه دستگاه بیشتر و بهینه‌تر است.

 • توان الکتریکی دستگاه S11، برابر ۱۵۳۰ وات است.
 • توان الکتریکی دستگاه S15، برابر ۱۵۹۶ وات است.
 • توان الکتریکی دستگاه T15، برابر ۱۵۴۱ وات است.
 • توان الکتریکی دستگاه S9، برابر ۱۳۵۰ وات است.

بنابراین در میان این چهار دستگاه، کمترین میزان مصرف برق به ترتیب متعلق به S9، سپس S11، سپس T15 و در نهایت S15 است.

برای محاسبه هزینه مصرف برق دستگاه‌ها در ماه، ابتدا باید مقدار کیلووات ساعت هر دستگاه را در ماه محاسبه کرده و مقدار به دست آمده را در هزینه هر کیلووات ساعت (بر اساس تعرفه برق مصرفی) محاسبه نماییم.

به عنوان مثال برای تعیین میزان مصرف برق ماهانه دستگاه S11 به صورت زیر عمل می‌کنیم.

کیلووات ساعت ۱۱۰۱=۱۰۰۰÷ (۳۰ روز در ماه × ۲۴ ساعت در روز × ۱۵۳۰ وات)

با ضرب عدد ۱۱۰۱ در تعرفه برق صنعتی، مقدار حدودی ۸۱ هزار تومان در ماه به دست می‌آید. بنابراین میزان مصرف برق (با تعرفه صنعتی) دستگاه S11 حدود ۸۱ هزار تومان است.

برای S15  و T15 و S9 میزان مصرف برق صنعتی به ترتیب (تقریبا) برابر است با ۸۵۰۰۰ و ۸۲۰۰۰ و ۷۲۰۰۰ تومان.

۴- الگوریتم‌ها و ارزهای قابل استخراج

همه ۴ محصول با الگوریتم SHA-256 تنظیم شده‌اند و قادرند ارزهای دیجیتال متنوعی مانند ارزهای زیر را استخراج کنند:

 • Acoin (ACOIN)
 • Bitcoin (BTC)
 • BitcoinCash (BCH)
 • Crown (CRW)
 • Curecoin (CURE)
 • Joulecoin (XJO)
 • eMark (DEM)
 • Peercoin (PPC)
 • Terracoin (TRC)
 • Unbreakable (UNB)

۵- استخراج در دو حالت کم‌مصرف و عادی

به جز دستگاه S9، سه دستگاه دیگر (یعنی S11 و S15 و T15) قابلیت استخراج در دو حالت کم‌مصرف و عادی را دارند. در حالت کم‌مصرف، میزان مصرف برق کاهش یافته و از طرف دیگر نرخ هش هم کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، میزان مصرف برق و میزان مصرف دستگاه‌ها کم می‌شود.

در حالت عادی، دستگاه‌ها بر اساس بیشترین مقدار نرخ هش و میزان توان الکتریکی خود، ارزها را استخراج می‌کنند.

۶- درآمد ناخالص و خالص دستگاه‌های انت ماینر

با توجه به میزان نرخ هش، بدیهی است که بیشترین میزان درآمد ناخالص مربوط به دستگاهی است که نرخ هش بیشتری دارد؛ بدین ترتیب بیشترین درآمد به ترتیب متعلق به S15 سپس T15، سپس S11 و در نهایت S9 است.

با توجه به میزان توان دستگاه‌ها و میزان مصرف برق آنها چنان که گفته شد، دستگاه‌های S9، سپس S11، سپس T15 و در نهایت S15 به ترتیب، کمترین مصرف را دارند و بصرفه‌تر هستند.

۷- میزان نویز و سر و صدا

نویز و سر و صدای هر چهار دستگاه شبیه به هم و در بازه ۷۵ تا ۷۶ دسی‌بل متغیر هستند. در حالت کلی نمی‌توان گفت کدام‌یک صدای گوش‌خراش‌تری نسبت به بقیه داشته و همگی صدای نسبتا آزاردهنده‌ای دارند. صدای آنها را می‌توان با جاروبرقی خانگی هم‌رده دانست.

۸- وزن و ابعاد دستگاه‌ها

وزن دستگاه‌ها با تقریب ۵۰۰ گرم، به یک اندازه هستند. به طور دقیق‌تر، دستگاه T15 حدود ۶۶۰۰ گرم، دستگاه S15 حدود ۷۰۰۰ گرم، دستگاه S11 حدود ۶۵۰۰ گرم و دستگاه S9 بدون پاور برابر ۴۲۰۰ گرم است که با احتساب حدود ۱۸۰۰ گرم برای پاور، وزن آن حدود ۶۰۰۰ گرم می‌شود.

چان‌که قبلا گفته شد، دستگاه‌های S11 و T15 و S15 پاور سرخود دارند؛ یعنی پاور روی دستگاه سوار است. بنابراین وزن‌های ذکر شده، همراه پاور دستگاه محاسبه شده‌اند.

۹- ویژگی‌های دیگر

ویژگی‌های دیگر چهار دستگاه، از جمله پورت ارتباطی، سیستم خنک‌کننده، تعداد فن‌ها، ولتاژ ورودی و … مثل هم هستند.

۱۰- قیمت دستگاه‌ها

قیمت دلاری ناخالص دستگاه‌های S9 و S11 و S15 و T15 به ترتیب برابر ۳۹۲ و ۵۲۵ و ۱۲۰۴ و ۸۴۰ هستند. بنابراین در این لیست، S9 کمترین قیمت و S15 بیشترین قیمت را دارند.

قابل ذکر است به این قیمت‌ها، هزینه گمرک و حمل و نقل هم تعلق می‌گیرد و بنابراین قیمت‌های آن‌ها در ایران تفاوت نسبتا زیادی با قیمت‌های کارخانه دارند.

نتیجه‌گیری

با توجه به آنچه در مورد چهار دستگاه S9، S11، S15 و T15 گفته شد و بیان میزان درآمد و میزان مصرف برق دستگاه‌ها و هزینه دستگاه‌ها، می‌توان نتیجه گرفت به صرفه‌ترین دستگاه‌ها به ترتیب S11 سپس S9 سپس S15  و در نهایت T15 می‌باشند.

 

لینک کوتاه: https://www.cryptalin.com/?p=5069

منوی اصلی