برای مشاهده محصولات ماینر از هر نوع لطفا بر روی عکس دسته مربوطه کلیک نمایید. برای یادگیری محاسبه درامد هر ماینر می‌توانید از ویدیوی قرار گرفته استفاده نمایید. در ادامه نیز آشنایی با انواع ماینر قرار گرفته است. در صورت نیاز به مشاوره لطفا با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۸۹۳۴ تماس بگیرید.

صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلی
صفحه اصلی

ماینینگ یا همان استخراج رمز ارزها چیست؟

چند وقتی است که ارزهای دیجیتال بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته‌اند و از محبوبیت بیشتری هم برخوردار شده‌اند. در این بین احتمالا کلمه‌های تریدینگ، ماینینگ و ماینر هم زیاد به گوش شما خورده است. تریدینگ در واقع به خرید و فروش و مبادله ارزهای دیجیتال با هم گفته می‌شود اما ماینینگ به چه معنی است؟ شاید اولین بار با شنیدن کلمه ماینینگ (Mining) ناخودآگاه به یاد کلنگ و کار سخت در معدن بیافتید. در این حالت باید بگوییم این فکر خیلی هم بیراه به نظر نمی‌رسد! ماینینگ در واقع به معنای «استخراج» است؛ همان‌طور که در دنیای فیزیکی، مقدار محدودی طلا در معادن وجود دارد و آن را با انجام کار سخت و پرداخت هزینه بالا استخراج می‌کنند، در مورد بعضی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین هم، به همین شکل است. آموزش نصب و استفاده از والت یا کیف پول

 

ماینر چیست؟ 

به تجهیزاتی که برای استخراج رمزارز یا همان فرآیند ماینینگ استفاده میشود ماینر میگویند

 • ریگهای ماینر: در واقع با استفاده از کارتهای گرافیک و یا هارد دیسک و یا سی‌پی‌یو برای استخراج استفاده میشود. ریگهای گرافیکی توانایی استخراج تمای ارزها را دارند.
 • ایسیک‌ها: ماینر به صورت پکیج آماده با کاربری فقط ماینینگ ساخته میشوند و قابلیت استخراج ارزهای فقط یک الگوریتم یا فقط چند نوع خاص را دارد

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارند و هیچ سازمانی کنترل آن را بر عهده ندارد، بنابراین برای کار کردن شبکه و تامین امنیت‌ آن نیاز است تا افرادی از سراسر دنیا این شبکه را زنده نگه دارند و سرویس‌ها و خدماتی را در اختیار شبکه قرار دهند. به این سرویس و خدمات، استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال گفته می‌شود. افرادی که در این امر مشارکت می‌کنند را ماینر می‌گویند. استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال با حل مسائل پیچیده ریاضی انجام می‌شود که بسته به شبکه مورد نظرمی‌توان از سیستم‌های مجهز به پردارنده‌های گرافیکی یا کامپیوترهای قدرتمند (ASIC) بهره برد. در این فرآیند، تراکنش ارزهای رمز نگاری شده، تایید می‌شود و در بلاک‌های مشخص ثبت می‌شود. با تشکیل هر بلاک جدید، پاداش‌هایی میان اعضای شبکه تقسیم می‌شود. این پاداش‌ها به نوعی باعث تولید ارزهای دیجیتال می‌شود و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال اضافه می‌شود. با توجه به قدرت پردازش بسیار زیادی که برای استخراج یک بلاک نیاز است، ماینرها به گروه‌های استخراج ارز می‌پیوندند تا با مشارکت همدیگر، بتوانند بلاک‌های بیشتری استخراج کنند. به این گروه‌های استخراج، اصطلاحا استخر  (Pool)گفته می‌شود. هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر شود، امنیت و پایداری شبکه افزایش می‌یابد اما از طرف دیگر، سختی استخراج آن هم بالاتر می‌رود.

برای ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای استخراج بعضی از ارزهای دیجیتال می‌توان از کارت گرافیک (GPU) استفاده کرد. برای این منظور از سیستم‌هایی می‌توان استفاده کرد که به چندین کارت گرافیک مجهز شده‌اند که با نام ریگ ماینینگ (Mining Rig) هم شناخته می‌شود. از طرفی در حال حاضر برای استخراج بیت‌کوین، سیستم‌های خانگی و حتی سیستم‌های گران‌قیمت و پیشرفته که برای کارهای گرافیکی و بازی کامپیوتری است، صرفه اقتصادی ندارد. برای استخراج بیت‌کوین از دستگاه‌هایی مخصوصی استفاده می‌شود که با نام ایسیک (ASIC) شناخته می‌شوند. سرعت حل مسائل در ایسیک‌های موجود در بازار، متفاوت است. این سرعت با واحد Hash Rate اندازه‌گیری می‌شود و هر چقدر این عدد بزرگ‌تر باشد، به این معنی است که دستگاه ایسیک مورد نظر، سرعت بیشتری در حل مسائل پیچیده دارد. در نتیجه می‌تواند درآمد بیشتری از استخراج ارز دیجیتال به‌دست آورد. جهت خرید تجهیزات ماینینگ بر روی لینک کلیک نمایید.

 

آیا استخراج بیت‌کوین سودآور است؟

برای محاسبه سود حاصل از استخراج بیت‌کوین، باید به موارد متعددی توجه داشت. این موارد شامل قدرت دستگاه استخراج و قیمت آن، مصرف انرژی و هزینه‌ برق، سختی استخراج، کارمزد استخر، قیمت بیت کوین و عواملی از این قبیل می‌شود. دستگاه‌های استخراج در مدل‌های گوناگون و تحت برندهای متنوعی در بازار وجود دارند. قدرت محاسبات هر کدام از دستگاه‌های ایسیک (ASIC) متفاوت است و با واحد اندازه‌گیری Hash Rate مشخص می‌شود. میزان هش می‌تواند به صورت مگاهش بر ثانیه (MH/s)، گیگاهش بر ثانیه (GH/s)، تراهش بر ثانیه (TH/s) و حتی پتاهش بر ثانیه (PH/s) اندازه‌گیری شود. اگر فاکتور مصرف انرژی و تعرفه برق را در نظر نگیریم، هرچه یک دستگاه، هش‌ریت بیشتری داشته باشد، سودآوری آن هم بالاتر است. به هر حال برای راه‌اندازی این دستگاه‌ها به برق نیاز است و هزینه آن باید از درآمد استخراج ارز کم شود. بنابراین هنگام تهیه‌ یک دستگاه استخراج باید توان مصرفی آن را هم در نظر گرفت؛ چراکه هزینه‌ برق مصرفی دستگاه، می‌تواند نقش نرخ هش را در سودآوری از بین ببرد و حتی باعث ضرر شود.

 

وب‌سایت‌های زیادی هستند که با استفاده از ماشین حساب آنلاین می‌توانند با محاسبه میزان سودآوری، کار را برای ما آسان‌تر کنند. از جمله این وب‌سایت‌ها می توان به سایت‌های cryptocompare.com ، whattomine.com  و Asicminervalue.com اشاره کرد. فراموش نکنید ماشین حساب‌ها درآمد را براساس قیمت و سختی استخراج لحظه‌ای بیت کوین و یا سایر ارزها محاسبه می‌کنند و اگر قیمت یا سختی در آینده تغییر کند، درآمد شما و زمان بازگشت سرمایه هم تغییر خواهد کرد.

دستگاه‌های ماینر (ایسیک ماینر)

در مقابل ماینرهای مبتنی بر GPU، که به ریگ ماینینگ معروف هستند، دستگاه‌های خاص منظوره (Special Purpose) و یکپارچه دیگری وجود دارند که مبتنی بر CPU بوده و عموما برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شوند؛ این دستگاه‌ها ASIC نامیده می‌شوند. . هر چند در سال‌های اخیر، تولید ایسیک‌های استخراج اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال نیز رشد قابل توجهی داشته است. سرآمد کارخانه‌های سازنده ایسیک، شرکت چینی Bitmain است که مدل‌های متنوع با ویژگی‌های منحصر بفرد را به بازار ارائه کرده است.

 

سیستم استخراج ارز، اساسا به سیستم‌های کامپیوتری اشاره دارد که برای استخراج بیت کوین به کار می‌روند. دستگاه ریگ ریگ ماینینگمی‌تواند یک ماینر (معدنچی) اختصاصی و خاص‌منظوره باشد که هدف آن مایننیگ و استخراج ارز است و یا ممکن است یک رایانه باشد که به عنوان یک سیستم بازی (Gaming) طراحی و اسمبل شده و می‌توان از آن برای استخراج ارز نیز استفاده کرد. استخراج ارز، بطور خلاصه به معنی انجام عملیات رمزنگاری ارزهای دیجیتال (cryptocurrency) در یک زنجیره بلوک (Blockchain) است. ریگ مایننیگ غالبا برای استخراج ارز اتریوم Ethereumبکار می‌رود؛ یعنی استفاده از یک یا مجموعه‌ای از پردازنده‌های گرافیکی که برای رمزنگاری (Hash) ارز اتریوم استفاده می‌شود. برای شروع، ریگ مایننیگ نیاز به پردازش زیادی دارد. این پردازش حجیم، از طریق پردازنده گرافیکی یا واحد پردازش گرافیکی (GPU) تأمین می‌شود که معمولا برای ساخت گرافیک سه بعدی برای بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود. مایننیگ ممکن است با CPU ها و از طریق پیوند دادن نرم‌افزار و سخت‌افزار در رایانه‌ها انجام شود. GPU ها برای انجام وظایف مشابه به طور مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده‌ی مکرر باعث می‌شود که گزینه‌ی مناسب‌تری برای رمزنگاری در شبکه‌های بلاک‌چین باشند. تا همین چند وقت اخیر، GPU‌ها فقط برای کاربرد بازی رایانه‌ای، برای گیمرها ساخته می‌شدند، اما با افزایش تعداد ماینرها، کارخانه‌های سازنده‌ی کارت گرافیک نیز به سمت تولید کارت‌های گرافیک برای ماینینگ روی آوردند و استقبال ماینرها باعث کاهش کارت‌های گرافیک در بازار شده است. پس از تأمین کارت گرافیک، به منبع تغذیه (Power) و مادربرد نیاز است تا بتوان از قابلیت و قدرت کارت‌های گرافیکی به طور همزمان استفاده کرد.

سخت افزارهای مورد نیاز برای شروع ماینینگ با ماینر

 • دستگاه ماینر (ایسیک یا ریگ)
 • مودم با قابلیت اتصال اترنت
 • کابل شبکه (LAN)

ماینر MXC و شبکه MXC

ماینر MXC مدل  M2 Pro نسل جدید ماینرهای بی صدا است که رقیب اصلی و سر سخت ماینرهای هلیوم محسوب می‌شود . هدف دستگاه M2 Pro گسترش شبکه ارتباطی با مصرف حداقل انرژی (LPWAN) است. به همین منظور مصرف این دستگاه فقط ۳.۵ وات است. برخلاف شبکه هلیوم که اتصال دستگاه‌ها به همدیگر کمی چالش برانگیز است، در شبکه MXC پس از نصب دستگاه، درآمدزایی اغاز می‌شود . درآمد ماینر M2 Pro به صورت تقریبی بین ۹ تا ۱۴ دلار در روز است. الگوریتم شبکه MXC به صورت P.O.P (اثبات شرکت در انجام کار) است که برای اولین بار توسط این ماینر استفاده شده است.

میزان درآمد ماینر M2 Pro

درآمد ماینر MXC ثابت است، اگر قیمت ارز MXC بالا برود، میزان MXC استخراج شده کاهش می‌یابد و اگر قیمت ارز MXC کاهش یابد، میزان MXC استخراجی توسط این ماینر نیز افزایش میابد.
توجه : بنیاد MXC Foundation این حق را دارد که در آینده این شرایط ذکر شده را تغییر دهد اما درآمد دستگاه ها را تضمین کرده‌اند که کاهش نخواهد یافت و موضوع نصف شدن میزان درآمد که در استخراج ارز هلیوم و بیتکوین (Halving) وجود دارد، در مورد شبکه MXC اتفاق نخواهد افتاد.
ماینر M2 Pro قابلیت استخراج چند ارز مختلف و به صورت همزمان را دارد، در حال حاضر به جز ارز MXC ارز های دیگری نیز از جمله BTC را نیز استخراج می‌کند (با توجه به این که الگوریتم استخراجی بیتکوین SHA256 است منظور این است که معادل MXC استخراجی پاداش بیتکوینی دریافت می‌کنید)، تا انتهای سال ۲۰۲۲ وعده داده شده که DOT نیز به ارزهای قابل استخراج این دستگاه اضافه خواهد شد. این ماینرها به دلیل نوع شبکه‌ای که دارند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت محسوب می‌شوند و برای مدت زمان کوتاه، بهره‌وری مناسبی ندارند زیرا کوین استخراج شده بر بستر شبکه اتریوم انتقال داده می‌شود و همانطور که میدانید کارمزد (gas fee) شبکه اتریوم بالا است.

نقشه شبکه‌ی MXC و نحوه محاسبه میزان درآمد

اگر به سایت MXCmapper مراجعه کنید میتوانید نقشه پراکندگی ماینرهای M2 Pro را مشاهده کنید. برای مشاهده نقشه MXC می‌توانید بر روی عکس زیر کلیک کنید. همانند نقشه‌ی هلیوم، موقعیت‌ مکانی دستگاهها را به صورت یک پنج ضلعی به قطر ۱.۵ کیلومتر بر روی نقشه مشاهده می‌کنید. در هر ۱.۵ کیلومتر، به ۱۰ دستگاه اولی که فعالیت خودشون رو آغاز کنند درآمد کامل تعلق میگیرد  از دستگاه ۱۱ به بعد در هر ۱.۵ کیلومتر، میزان درآمد کاهش می‌یابد. شبکه‌ی MXC ماینرهای فعال در یک منطقه را براساس کوین استخراج شده‌ی موجود در هر ماینر مرتب می‌کند. این به آن معنا هست که اگر شما کوین استخراج شده‌ی خودتان را برداشت کنید و تعداد دستگاه‌های فعال منطقه شما بیشتر از ۱۰ عدد باشد، پس از استخراج، درآمد شما نسبت به قبل از برداشت کاهش میابد.

نقشه mxc

ماینر

ماینر، درآمد ماینر، شبکه‌ی هلیوم در ایران، نحوه‌ درامدزایی ماینر و اطلاعات تکمیلی از شبکه هلیوم

توضیحات تکمیلی در مورد پاداش در شبکه اثبات پوشش هلیوم (درآمد ماینر)

در حالت اثبات پوشش، دستگاه‌های هات اسپات تلاش می‌کنند تا مفید بودن خودشان را برای شبکه اصلی ثابت کنند. این حالت به گونه‌ای طراحی شده است که با استفاده از امواج رادیویی‌، داده‌ها را بین سنسورها و سرورها انتقال دهند.

در یک چالش(challenge) Poc هات اسپات(ماینر) سیگنالی را انتقال می‌دهد و در صورت دریافت موفق توسط هات اسپات(ماینر) دیگر ، دو اتفاق می‌افتد:

 1. انتقال دهنده ثابت میکند که توانایی دسترسی و رساندن داده‌ها را به سنسورها دارد.
 2. دستگاه دریافت کننده داده ثابت می‌کند که توان دریافت و انتشار داده ها را از سنسور ها دارد.

پاداش به این هات اسپات‌ها تعلق می‌گیرد ولی سوال اینجاست، به چه میزان هر کدام از این هات اسپات‌ها درآمد داشته‌اند؟

 

در HIP15 برای انجام یک چالش POC تا ۵ واحد پاداش به کاربران تعلق می‌گیرد:

 1. دستگاه انتقال بین ۰ واحد (بدون دستگاه دریافت کننده) تا ۱.۹۹ واحد (با ۱۴وجود ۱۴ دستگاه دریافت کننده) پاداش تعلق میگیرد.
 2. دستگاه دریافت کننده بین ۱ واحد (در صورتی که دستگاه‌های دریافت کننده داده کمتر از ۴ باشند) و ۰.۱۲ واحد (درصورتی که تعداد دستگاه‌های دریافت‌کننده داده ۱۴بیشتر از ۱۴ دستگاه باشند) پاداش تعلق میگیرد.

سایت Hotspotty میتواند میزان درآمد دستگاه های دریافت کننده داده‌ها را به صورت تقریبی محاسبه کند. این سایت در الویت‌بندی نصب هات‌اسپات  در مناطقی که هنوز ارزش نصب آن وجود دارد کمک می‌کند.

 

در HIP17  پاداش براین اساس تعلق میگیرد که هات اسپات (ماینر) انتقال دهنده داده از یک موقعیت مکانی مشخص، به چند دستگاه در همان مکان می‌تواند اطلاعات انتقال دهد.

این عمل یک نمودار انتقال تشکیل می‌دهد که هر چقدر پایین‌تر برود‌، نشان دهنده اشباع بودن اون مکان است، بنابراین این اشباع شدن بیش از حد در یک مکان باعث بی انگیزه شدن کاربران در آن مکان می‌شود. توضیحات ذکر شده در مورد پاداش با توجه به نمودار انتقال هات‌اسپات‌ها و توان آن‌ها ممکن است چند برابر شوند. بیشتر پاداش‌هایی که کاربران دریافت می‌کنند از طریق دریافت اطلاعات از هات اسپات‌های دیگر کسب می‌شود و این پاداش‌ها با توجه به قدرت و توان انتقال داده‌ی دستگاه‌های ماینر دیگر در منطقه ممکن است کاهش یابد. این به این معنا است  که پاداش ها  با توجه به مجموعه برنامه‌ریزی‌های که در سرتاسر شبکه هلیوم  انجام می‌شود متعادل می‌شود، که این ارزش بیشتری خواهد داشت و درآمد زایی بیشتری برای هر ماینر دارد. در چالش‌های تثبیت پوشش، هات‌اسپات‌ها در تکاپوی آزمودن اهمیت خود در شبکه هلیوم هستند که به جهت انتقال اطلاعات از طریق امواج رادیویی در بین سنسورها و سرورهای RF طراحی شده است.

خلاصه‌ای از شبکه هلیوم

هلیوم (Helium) یک شبکه مبتنی بر فناوری بلاک چین است که دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا را به هم متصل می‌کند. در این فناوری درحالی‌که سیستم، داده‌ها را از طریق شبکه‌ای از نودهای ارسال می‌کند، ارتباط بین دستگاه‌های متصل به آن را نیز امکان‌پذیر می‌شود. نودهایی که این شبکه را تشکیل می‌دهند در شبکه‌ی هلیوم با نام هات‌اسپات (Hotspot) شناخته می‌شوند. هات‌اسپات‌ها برای فراهم کردن پوشش شبکه اینترنت به پروتکل لورا (LoRaWAN) متکی هستند. به زبان ساده، لورا یک پروتکل‌ شبکه‌ی دوربرد با توان پایین است که برای اینترنت اشیا طراحی‌شده است. این فناوری به سیگنال‌های هات‌اسپات‌ها اجازه می‌دهد تا حتی در سطوح پایین‌تر از نویز نیز منتشر شوند. توسعه اینترنت اشیا (IOT) در سطح شهر و جامعه از اهداف اصلی هلیوم است. شبکه بلاکچینی هلیوم از هات‌اسپات‌ (Hotspot) یا نقاط اتصالی تشکیل شده که اینترنت را برای دستگاه‌هایی که از LoRaWAN پشتیبانی می‌کنند، پوشش می‌دهد. LoRaWAN یک پروتکل شبکه‌ای تک نقطه به چند نقطه است و از امواج رادیویی (RF) برای پوشش دهی اینترنت به نحوی گسترده به دستگاه‌های موسوم به اینترنت اشیا، استفاده می‌کند. برخلاف تعداد زیادی از رمزارزها که با پردازنده گرافیکی (GPU) ماین می‌شوند، برای استخراج ارز هلیوم با هات اسپات به امواج رادیویی نیاز دارید. این بلاکچین از پروتکل اجماع HoneyBadgerBFT استفاده می‌کند و نودهای آن برای تبادل اطلاعات باید با الگوریتم گواه اثبات پوشش یا Proof of Coverage به‌اختصار POC پشتیبانی خودشان را از ایجاد شبکه بی‌سیم یا  Wireless اثبات کنند. ارز شبکه هلیوم با نماد HNT شناخته می‌شود. ماینرهایی که پوشش بی‌سیم را از طریق امواج رادیویی تائید کنند، از طرف شبکه هلیوم، HNT پاداش می‌گیرند. اما چگونه می‌توان در فرآیند استخراج ارز هلیوم مشارکت کرد؟ با داشتن دستگاه‌های هات اسپات امکان درآمدزایی از شبکه هلیوم فراهم می‌شود. اما هر فرد به‌تنهایی نمی‌تواند از استخراج هلیوم سود ببرد. برای شکل‌گیری شبکه، باید تعداد مشخصی از کاربران در یک محدوده جغرافیایی وجود داشته باشند.

هات اسپات در شبکه هلیوم به چه معناست؟

هات اسپات‌ها شبکه‌ بی‌سیم همتابه‌همتا هستند که به دستگاه‌های اینترنت اشیا امکان می‌دهند تا در تحویل و دریافت داده‌های کم‌مصرف به اینترنت کارآمد باشند. هات اسپات‌های شبکه هلیوم عملکردی مانند نود دارند. این نودها شبکه را برای میلیون‌ها دستگاهی که از فناوری LongFi هلیوم استفاده می‌کنند، پوشش دهی کرده و بابت این کار HNT پاداش می‌گیرند. جالب است بدانید که دستگاه‌های Hotspot هلیوم تنها ۵ وات انرژی مصرف می‌کنند.

 ماینر

ارز هلیوم (HNT) چیست؟

شاید شما هم درباره اینترنت اشیا چیزهایی شنیده باشید و یا مقالاتی خوانده باشید، که یکی از جذاب‌ترین و به‌روزترین حوزه‌های فنّاوری است. اما چطور می‌شود بر بستر بلاک چین از اینترنت اشیا استفاده کرد؟ همان‌طور که میدانید ارزهای دیجیتال مختلفی در این حوزه فعالیت دارند که یکی از آن‌ها هلیوم با نماد HNT است. بلاکچین اجازه غیرمتمرکز کردن موارد مختلفی را داده است و یکی از موارد جالب‌توجه غیرمتمرکز کردن شبکه‌های بی‌سیم است. این شبکه Helium Network نامیده می‌شود ، به‌سرعت در حال رشد است و می‌تواند راهی برای استخراج ارز رمزنگاری‌شده شما بدون اجرای سرور و ابزار گران‌قیمت و پرمصرف باشد. همچنین این پلتفرم قول می‌دهد مقیاس‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه باشد و فقط به ازای هر سکه در سال قابلیت اتصال بی‌سیم به میلیون‌ها دستگاه ، حس‌گر ، MCU و چیپست را فراهم کند. ارز دیجیتال هلیوم (Helium) در یک سال گذشته بیش از ۶۰۰۰ درصد رشد قیمت داشته است. این ارز دیجیتال، دو حوزه‌ جدید فنّاوری کامپیوتر یعنی بلاکچین و اینترنت اشیا را به هم مرتبط کرده است. هدف این ارز دیجیتال این است که یک شبکه بلاکچینی برای دستگاه‌های اینترنت اشیا ایجاد کند. هردوی این حوزه‌ها از فنّاوری‌های متعلق به آینده هستند که می‌توانند زندگی بشر را بسیار متحول کنند.

شبکه هلیوم (HNT) چیست؟

شبکه هلیوم یک شبکه بی‌سیم با برد بلند است که هم توزیع و هم جهانی است و پوشش دستگاه‌های اینترنت اشیا را که LoRaWAN فعال هستند فراهم می‌کند. این شبکه از نقاط متمرکز تشکیل‌شده است که پوشش شبکه عمومی را فراهم می‌کند و در عوض با رمزنگاری بومی هلیوم – HNT جبران می‌شود. این شبکه همچنین برای ایجاد انگیزه برای اجرای Hotspots با بلاکچین Helium ادغام‌شده است. کمتر از ۲ سال فعالیت ، شبکه Helium و بلاکچین بیش از ۲۵۰۰۰ نقطه اتصال جهانی دارد که این شبکه را به بزرگ‌ترین شبکه LoRaWAN در جهان تبدیل کرده است.

همان‌طور که گفته شد هلیوم (HNT) یک شبکه غیرمتمرکز با بلاکچین برای دستگاه‌های اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) است. شبکه اصلی Helium که در ژوئیه سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد ، به دستگاه‌های بی‌سیم کم‌مصرف اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را از طریق شبکه گره‌های خود ارسال کنند. گره‌ها به‌صورت اصطلاحاً Hotspots هستند که ترکیبی از دروازه بی‌سیم و دستگاه استخراج بلاک چین هستند. کاربرانی که به‌عنوان گره یا NODE کار می‌کنند، از رمز ارزهای بومی هلیوم ، HNT استخراج و پاداش می‌گیرند. هدف هلیوم آماده‌سازی ارتباط اینترنت اشیا برای آینده ، شناسایی ناکافی بودن زیرساخت‌های فعلی از بدو تولد در سال ۲۰۱۳ است.

LoRaWAN چیست؟

LoRaWAN یک پروتکل شبکه از چند نقطه است که از طرح مدولاسیون LoRa Semtech استفاده می‌کند. این فقط در مورد امواج رادیویی نیست. این در مورد چگونگی ارتباط امواج رادیویی با دروازه‌های LoRaWAN برای انجام کارهایی مانند رمزگذاری و شناسایی است. همچنین شامل یک فضای ابری است که چندین دروازه به آن متصل می‌شوند.

چه کسانی بنیان‌گذار هلیوم هستند؟

Amir Haleem ، Shawn Fanning و Sean Carey سه بنیان‌گذار هلیوم این شرکت را در سال ۲۰۱۳ تأسیس کردند. Haleem دارای زمینه‌های eSports و توسعه بازی فعال است. در عوض ، Fanning به دلیل توسعه Napster ، سرویس اشتراک موسیقی که در اواخر دهه ۱۹۹۰ یکی از اولین سرویس‌های اصلی اینترنت همتا به نظیر همتا (P2P) بود ، بسیار مشهور است. در همین حال ، Carey قبل از هلیوم چندین نقش توسعه داشت که شامل شرکت بهینه‌سازی تبلیغات که، خریداری‌شده توسط PayPal بود. گروه هلیوم در حال حاضر متشکل از اعضایی است که به گفته این شرکت درزمینهٔ “رادیو و سخت‌افزار ، ساخت ، سیستم‌های توزیع‌شده ، فناوری‌های نظیر به نظیر و بلاکچین” تجربه‌دارند.

بلاک چین هلیوم:

بلاکچین هلیوم از الگوریتم اجماع جدیدی با عنوان Proof or Coverage (PoC) استفاده می‌کند. شبکه اصلی بلاکچین در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و از آن زمان به‌ویژه در آمریکای شمالی و اروپای غربی رشد قابل‌توجهی داشته است. بلاکچین Helium پشت بزرگ‌ترین شبکه LoRaWAN در جهان است و مشوق‌های Hotspot را به‌صورت پرداخت HNT فراهم می‌کند.

اثبات پوشش یا Proof of Coverage:

Proof of Coverage الگوریتم جدیدی است که برای هلیوم ایجادشده است. این الگوریتم تأیید می‌کند که نقاط در شبکه ازنظر فیزیکی در محلی که ادعا می‌کنند قرار دارند و صادقانه نشان‌دهنده پوشش بی‌سیم هستند که توسط Hotspot برای مکان آن ایجادشده است.

چرا اثبات پوشش؟

موفقیت شبکه هلیوم به این بستگی دارد که بتواند پوشش شبکه بی‌سیم قابل‌اعتمادی را برای دستگاه‌های متصل با استفاده از شبکه فراهم کند. این نیاز به یک الگوریتم کاری داشت که به‌طور خاص برای تحقق این مورداستفاده شده ایجادشده باشد. شبکه Helium و بلاک چین با اثبات پوشش می‌توانند از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارائه‌شده توسط فرکانس رادیویی بهره ببرند و اثبات‌هایی را برای شبکه و کسانی که از شبکه استفاده می‌کنند معنی‌دار کنند. به‌طور خاص ، اثبات پوشش به این سه ویژگی متکی است:

RF دارای انتشار فیزیکی محدود و درنتیجه فاصله است.
قدرت سیگنال RF دریافت شده با مربع فاصله از فرستنده متناسب است. و
RF با سرعت نور و بدون تأخیر حرکت می‌کند.

از طریق این ویژگی‌ها ، بلاکچین همیشه از مکانیزم چالش PoC برای بازجویی از نقاط مختلف در مورد مکان و پوشش آن‌ها استفاده می‌کند. این به شبکه هلیوم اجازه می‌دهد تا دائماً از داده‌های تولیدشده برای تأیید قطعی پوشش بی‌سیم دقیق ارائه‌شده توسط نقاط اتصال شبکه استفاده کند.

چالش‌های اثبات پوشش

چالش PoC واحد کار گسسته‌ای است که توسط الگوریتم Proof of Coverage استفاده می‌شود. در کمتر از دو سال از راه‌اندازی شبکه هلیوم ، ده ها میلیون چالش وجود دارد که توسط بلاکچین هلیوم صادر و پردازش‌شده است. با صدور و پردازش هر چالش جدید ، بلاکچین هلیوم اطلاعات بیشتری را در مورد کیفیت شبکه دریافت و ثبت می‌کند. چالش‌های PoC همه شامل سه نقش مشخص در شبکه است:

 • Challenger – نقطه اتصال سازنده و صادرکننده چالش POC. نقاط داغ تقریباً در هر ۲۴۰ بلوک یک‌بار چالش ایجاد می‌کنند.
 • فرستنده – این Hotspot که “Challengee” نیز نامیده می‌شود، هدف چالش POC است و مسئول انتقال (یا “چراغ راهنمایی”) بسته‌های چالشی است که به‌طور بالقوه توسط سایر نقاط نزدیک جغرافیایی مشاهده می‌شود.
 • شاهد – Hotspot که ازنظر جغرافیایی با فرستنده نزدیک هستند و پس از انتقال بسته چالش را گزارش می‌کنند.

 

اهداف طراحی پروتکل اجماع

طراحی پروتکل اجماع استفاده‌شده توسط هلیوم با استفاده از اصول زیر پیش‌بینی‌شده است:

 • بدون مجوز – تا زمانی که یک Hotspot مطابق با قوانین اجماع هلیوم و مشخصات شبکه کار کند ، باید بتواند آزادانه در شبکه هلیوم شرکت کند.
 • با طراحی کاملاً غیرمتمرکز – هیچ مشکلی برای استفاده از عواملی مانند هزینه‌های کم‌هزینه انرژی یا استقرار سخت‌افزارهای اضافی در همان مکان ارائه نمی‌شود.
 • تحمل خطای بیزانس – پروتکل باید در برابر شکست‌های بیزانس تحمل کند به‌طوری‌که تا زمانی که آستانه شرکت‌کنندگان صادقانه عمل کنند ، هنوز می‌توان به توافق رسید. برای این منظور ، هلیوم از یک نوع BFT معروف به HoneyBadgerBFT استفاده می‌کند که به شرح جزئیات زیر است.
 • بر اساس کار مفید – دستیابی به‌اتفاق نظر در شبکه باید برای شبکه مفید و قابل‌استفاده مجدد باشد. در سیستم‌های مبتنی بر اجماع ناکاموتو مانند بلاکچین بیت کوین ، کارهایی که برای دستیابی به اجماع انجام‌شده فقط برای یک بلاک خاص معتبر است. برای مقایسه ، سیستم اجماع هلیوم کاری را انجام می‌دهد که فراتر از تأمین امنیت بلاکچین برای شبکه مفید و قابل‌استفاده مجدد است.
 • نرخ بالای تراکنش‌های تأییدشده – پروتکل باید در هر ثانیه تعداد زیادی تراکنش را به دست آورد و پس از مشاهده معامله توسط بلاکچین ، فرض بر این است که تأییدشده است. کاربرانی که داده‌های دستگاه خود را از طریق شبکه هلیوم ارسال می‌کنند ، نمی‌توانند زمان طولانی حل‌وفصل بلوک را که معمول در بلاکچین های دیگر است تحمل کنند.
 • تراکنش‌های مقاوم در برابر سانسور – نقاط داغ نباید قادر به سانسور و یا در غیر این صورت انتخاب یا لغو انتخاب معاملات در یک بلوک باشند.

 

HoneyBadger BFT

همان‌طور که در بالا ذکر شد ، اجماع در هلیوم بر اساس گونه‌ای از پروتکل HoneyBadger BFT است که در اصل از طریق تحقیق انجام‌شده توسط اندرو میلر و گروه دانشگاه ایلی نویز ، اوربانا شامپاین طراحی و ایجاد شده است. HoneyBadger BFT به‌عنوان یک پروتکل پخش اتمی ناهم‌زمان ایجادشده است که مجموعه‌ای از گره‌های شناخته‌شده را برای دستیابی به‌اتفاق نظر در مورد مجموعه‌ای از پیوندهای غیرقابل‌اعتماد امکان‌پذیر می‌کند. هلیوم اجماع را به‌گونه‌ای اجرا کرده است که گروه اجماعی کانون‌های منتخب معاملات رمزگذاری شده را دریافت می‌کند و سپس برای دستیابی به توافق درباره نحوه سفارش این معاملات تلاش می‌کند. سپس آن‌ها تراکنش‌ها را به یک بلاک جدید اضافه می‌کنند و آن بلاک را به بلاکچین اضافه می‌کنند. طرحی که به HoneyBadger BFT اجازه می‌دهد تا به‌درستی کار کند ، رمزگذاری آستانه نامیده می‌شود. با این کار تمام معاملات با یک کلید عمومی مشترک رمزگذاری می‌شوند. معاملات تنها زمانی رمزگشایی می‌شوند که کل گروه اجماع منتخب برای رمزگشایی آن‌ها باهم کار کنند. با استفاده از این طرح هلیوم قادر است به معاملات مقاوم در برابر سانسور دست یابد.

 

چه چیزی هلیوم را منحصربه‌فرد کرده است؟

هلیوم قصد دارد قابلیت‌های ارتباطی دستگاه‌های اینترنت اشیا بی‌سیم (IoT) را بهبود بخشد. در سال ۲۰۱۳ ، زیرساخت‌های IoT هنوز در ابتدای راه بود ، اما توسعه‌دهندگان می‌خواستند تمرکززدایی را به پیشنهاد‌های خود اضافه کنند ، ازاین‌رو در ادبیات رسمی از آن به‌عنوان “شبکه مردم” یاد می‌کنند. جذابیت اصلی آن برای دارندگان دستگاه‌ها و علاقه‌مندان به فضای اینترنت اشیا be خواهد بود ، و انگیزه‌های مالی امکان دسترسی بیشتر را فراهم می‌کند. شرکت‌کنندگان شبکه Hotspots – ترکیبی از دروازه بی‌سیم و ماینر – را خریداری می‌کنند یا خودشان را می‌سازند. هر hotspot پوشش شبکه را تا شعاع خاصی فراهم می‌کند و همچنین توکن محلی Helium ، HNT را استخراج می‌کند. این شبکه بر اساس اثبات پوشش ، الگوریتمی اجماع جدید مبتنی بر پروتکل HoneyBadger BFT اجرا می‌شود که به گره‌های شبکه اجازه می‌دهد تا در صورت تغییر کیفیت ، به توافق برسند. علاوه بر HNT ، کاربران هزینه‌های تراکنش را در رمز جداگانه‌ای به نام Data Credits پرداخت می‌کنند که قابل تعویض نیستند و مربوط به خود کاربران شخصی است.

 

چه تعداد سکه هلیوم (HNT) در گردش وجود دارد؟

HNT رمز اصلی شبکه هلیوم است. عرضه آن مهار نشده است ، اما تقریباً ۵ میلیون (۵،۰۰۰،۰۰۰) HNT در ماه منتشر می‌شود. دوره‌های استخراج تقریبی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پاداش باز کردن قفل که طبق یک برنامه رشد در حال تغییر توزیع می‌شود. هلیوم توضیح می‌دهد که در ابتدا ، دارندگان گره HNT بیشتری برای ایجاد زیرساخت‌های شبکه به دست می‌آورند ، درحالی‌که بعداً ، انتقال داده‌های دستگاه سود بیشتری خواهد داشت. انتظار می‌رود این مکانیزم تنظیم برای توزیع رمز حدود ۲۰ سال به طول انجامد. از ابتدای اکتبر سال ۲۰۲۰ ، ۴۸،۷۱۲،۲۱۸ HNT در گردش است. هنگامی‌که توکن راه‌اندازی شد ، عرضه صفر و بدون هیچ‌گونه حق بیمه‌ای بود. نشانه هلیوم برای تأمین نیازهای دو طرف اصلی در اکوسیستم بلاکچین هلیوم طراحی‌شده است: میزبان‌های هات اسپات و گردانندگان شبکه. هنگام استقرار و حفظ پوشش شبکه ، از HNT استخراج می‌کند. شرکت‌ها و توسعه‌دهندگانی که از شبکه هلیوم برای اتصال دستگاه‌ها و ساخت برنامه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کنند. اعتبار داده (Data Credits) ، که یک رمز سودمندانه USD دلاری است و از HNT در یک معامله رایت حاصل می‌شود ، برای پرداخت هزینه معامله برای انتقال داده‌های بی‌سیم در شبکه (علاوه بر مواردی مانند اضافه کردن هات اسپات و ارسال)، استفاده می‌شود.

 

استخراج ارز دیجیتال هلیوم چگونه است؟

برای تبدیل‌شدن به بخشی از شبکه هلیوم به دستگاه هات‌اسپات داخلی (Indoor) یا خارجی (Outdoor) نیاز دارید تا با سایر دستگاه‌های ماینر ارتباط برقرار کنید. روشن کردن، ثبت دستگاه و اتصال به شبکه به معنای شروع فرآیند استخراج ارز هلیوم نیست. باید منتظر همگام‌سازی دستگاه با بلاکچین بمانید. طبق دستورالعمل شبکه ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا دستگاه با بلاکچین همگام‌سازی شود. پس از همگام‌سازی نوبت استخراج فرامی‌رسد. مقدار درآمد شما به میزان انتقال داده و فاکتورهای دیگری که در ادامه اشاره می‌کنیم بستگی دارد. به‌طور خلاصه سه‌راه برای استخراج HNT وجود دارد:

 • تسهیل انتقال داده: انتقال دیتا از طریق هات اسپات
 • گواه اثبات پوشش: هات اسپات‌ها به‌صورت تصادفی تحت الگوریتم اثبات پوشش تست می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که در لوکیشن ثبت‌شده قرار دارند و به‌درستی کار می‌کنند.
 • اجماع گروهی: تائید تراکنش‌ها و افزودن بلاک به زنجیره هلیوم

اولین راه برای کسب HNT انتقال داده از طریق هات اسپات است. شبکه هلیوم اعلام کرده که ۱/۳ پاداش‌ ماینینگ به انتقال داده تعلق می‌گیرد. بنابراین مقدار دریافتی شما به میزان داده‌ای که مسئول انتقال آن هستید بستگی دارد.راه دوم برای کسب کوین هلیوم از طریق چالش اثبات پوشش صورت می‌گیرد. شبکه به‌صورت رندوم یک هات اسپات را انتخاب می‌کند تا هات اسپات دیگری را به چالش بکشد. در این روش، هات اسپات چالشگر از دستگاه دیگر می‌خواهد تا اثبات پوشش خود را به شبکه ارسال کند. سایر هات اسپات‌های نزدیک به این دستگاه به‌منظور تصدیق عملکرد در نقش شاهد (Wintness) حاضر می‌شوند. هر هات‌اسپاتی که در این چالش درگیر می‌شود، بخشی از HNT تخصیص‌یافته برای این چالش را دریافت می‌کند. اگر در یک منطقه شهری یا نقاط پرتراکم زندگی می‌کنید، احتمال مشارکت شما در چنین چالش‌هایی بیشتر است. اما واضح است که در این صورت باید پاداش خود را با هات‌اسپات‌های بیشتری سهیم شوید. روش سوم برای دریافت HNT پیوستن به فرآیند اجماع گروهی است. در این زمان شبکه به‌صورت تصادفی هات اسپات‌هایی را برای پیوستن به اجماع برای دوره زمانی مشخصی انتخاب می‌کند. گروه اجماع مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به بلاکچین است و برای این کار پاداش دریافت می‌کند. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، استخراج کوین هلیوم به مشارکت گروهی در شبکه نیاز دارد. بنابراین باید مکانی را انتخاب کنید که توسط دستگاه‌های هات‌اسپات پوشش دهی مناسبی داشته باشد. اگر شما تنها ماینر آن ناحیه باشید، فایده چندانی نخواهد داشت. بنابراین برای انتخاب محل مناسب حتماً صفحه نقشه پوشش هلیوم را ببینید. این نقشه به شما اطلاعاتی از قبیل محل قرارگیری هات‌اسپات‌ها و میزان درآمد آن‌ها را می‌دهد.

شرکت‌های سازنده هات اسپات (ماینرهای هلیوم) و مورد تائید هلیوم

 • Bobcat
 • Browan/MerryIoT
 • Cal-Chip
 • ClodPi
 • Controllino
 • Dragino
 • Finestra
 • FreedomFi
 • FXTec Linxdot
 • Heltec
 • Hummingbird
 • Kerlink
 • LongAP
 • Milesight IoT
 • MNTD.
 • Nebra
 • Pisces/Green Palm Technologies
 • RisingHF
 • Sensecap
 • Syncrobit
 • Smart Mimic
 • RAK
 • Seeed/SenseCap

 

چطور دستگاه استخراج ارز هلیوم را راه‌اندازی کنیم؟

 • اتصال آنتن به هات اسپات
 • کابل را به برق وصل کنید
 • اپلیکیشن هات اسپات هلیوم را دانلود کنید.
 • اپلیکیشن را نصب و باز نمایید و حساب کاربری بسازید. یک کد ۱۲ کلمه‌ای به شما داده می‌شود که مشابه عبارت بازیابی کیف پول است. آن را مانند رمز عبور کیف پول در نظر بگیرید و در مکانی امن ذخیره کنید.
 • برای اپلیکیشن هات‌اسپات هلیوم خود یک پین کد انتخاب کنید.
 • گزینه “Set up Hotspot” را در اپلیکیشن خود انتخاب کرده و مدل هات‌اسپات را انتخاب کنید.
 • محل قرارگیری هات اسپات را انتخاب کنید. (در این مرحله اپلیکشن شما را راهنمایی می‌کند و حتماً موارد ذکرشده را اجرا کنید)
 • اعلام کنید که راهنما را مطالعه کرده‌اید. (تیک تائید را بزنید)
 • تصدیق کنید که می‌دانید هلیوم هرگز به کلیدهای خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت و از روش‌های ایمن برای تشخیص هرگونه مشکل در هات اسپات شما استفاده می‌کند.
 • به اپلیکیشن اجازه دسترسی به موقعیت (Location) خود را دهید.
 • دکمه پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.
 • در برنامه تائید کنید که هات اسپات را روشن کرده‌اید.
 • اپلیکشن را برای یافتن دستگاه هات اسپات اسکن کنید.
 • هات اسپات را به WiFi متصل کنید.

 

درآمد ماهانه ماینر چقدر است؟

برای مشاهده شبکه‌ی هلیوم بر روی عکس زیر کلیک کنید! در این نقشه می‌توانید میزان پراکندگی، تعداد دستگاه‌های روشن، اطلاع از درآمد ماینر در محل نصب مورد نظر شما و اطلاعات کلی شبکه را مشاهده کنید.

برای مشاهده درآمد ابتدا نقشه را باز کنید سپس لوکیشن مورد نظر خود را پیدا کنید اگر شش ضلعی های سبزی در اطراف شما دیده میشود بر روی یکی از آنها کلیک نمایید همانند شکل درآمد ماینر را مشاهده کنید.

شبکه هلیوم

تجهیزات استخراج هلیوم را از کجا میتوانم خریداری کنم؟

برای خرید ماینرهای هلیوم و تجهیزات جانبی آن میتوانید از فروشگاه اینترنتی کریپتالین اقدام نمایید. تجهیزات مربوطه را در اینجا مشاهده نمایید. در کریپتالین تجهیزات از کار افتاده سایر کشورها (ماینرهای هلیوم بن شده) همچنین تجهیزات غیر پلمب که قبلا راه اندازی شده به فروش نمیرسد.

آیا ماینرهای در حال حاضر در ایران به سوددهی رسیده اند؟

بله با مراجعه به نقشه شبکه‌ی هلیوم محل مورد نظر خود را مشاهده نمایید در صورتی که چندین ماینر در آن منطقه روشن باشند شما نیز با خرید ماینر میتوانید به درآمد برسید!

مصرف برق ماینرهای هلیوم چقدر است؟

بین ۲ تا ۱۰ وات متغیر است ولی حدودا ۱۵ دقیقه پس از راه اندازی و همگام سازی شدن با شبکه مصرف متوسط به ۵ وات می‌رسد.

استفاده از ماینر در چه مکان و با چه آنتی پیشنهاد می‌شود؟

در مکان‌های با ارتفاع بلند مثلا برج‌ها و ساختمانهای بلند که در اطراف آن چندین ماینر روشن است نیازی به استفاده از آنتنهای با بهره یا گین بالاتر از آنتن اصلی ماینر نیست. در صورتی که تا فاصله حدود ۲۰ کیلومتری ماینر شما تا سایر ماینرهای هلیوم فاصله وجود دارد از آنتن ۸dbi استفاده نمایید. استفاده از سایر آنتن‌ها در شرایطی ما بین دو شرایط ذکر شده، توصیه می‌شود.

آیا از آنتن تلویزیون می‌شود به عنوان آنتن ماینر استفاده کرد؟

خیر

مصرف اینترنت هر ماینر چقدر است؟

در ابتدای همگام سازی با ماینر با شبکه حدودا بین ۴ تا ۶ گیگابایت اینترنت مصرف می‌شود بعد از سینک شدن ماهانه کمتر از یک گیگابات (در فاز فعلی شبکه هلیوم)

در محل مورد نظر ماینری وجود ندارد چگونه میتونم از این شبکه درآمدزایی کنم؟

با تماس با واحد مشاوره کریپتالین و دریافت وقت برای جلسه حضوری برای پیاده سازی شبکه هلیوم در محل مورد نظر اقدام نمایید.

 

قیمت لحظه ای ارز هلیوم

ریگ چیا

در ماه‌های اخیر قیمت رمزارزها افزایش چشمگیری داشته و افراد بی‌شماری وارد این بازار شده‌اند. اکثر این رمزارزها با فشار روی پردازنده و کارت گرافیک استخراج می‌شوند، اما حالا رمزارزی در مرکز توجه قرار گرفته که وابستگی به این قطعات ندارد. این رمزارز چیا یا Chia نام دارد و می‌خواهیم در این مطلب نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشیم.

جهان با کمبود تراشه دست و پنجه نرم می‌کند و هجوم ماینرها به کارت‌های گرافیک، یک بحران در این بخش ایجاد کرده. حالا رمزارز چیا می‌تواند چنین مشکلی را برطرف کند، اما از سوی دیگر یک بحران جدید به وجود آورد.
شبکه چیا که توسط خالق «بیت‌تورنت» یعنی «برام کوهن» شکل گرفته، برای استخراج کوین‌ها از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند و به سراغ قطعات با مصرف انرژی بالا مانند کارت‌های گرافیک و ASICها نمی‌رود. اگرچه چنین رویکردی برای گیمرها خبر خوبی محسوب می‌شود، اما برای بازار هارد دیسک و حافظه SSD می‌تواند یک کابوس باشد.

بیتکوین که باارزش‌ترین رمزارز جهان محسوب می‌شود و قیمتش برای مدتی توانست به بالای ۶۰ هزار دلار برسد، انرژی زیادی مصرف می‌کند. انرژی مورد استفاده برای استخراج آن بیش از مصرف یکساله برق در آرژانتین است. همین موضوع می‌تواند مسیر را برای رمزارز جدیدی که دوستدار محیط زیست است، هموار کند. این رمزارز جدید باید انرژی کمتری مصرف کند و فشار کمتری به بازار تراشه‌ها بیاورد تا گیمرها دیگر برای دسترسی به کارت‌های گرافیک جدید و قدرتمند، چندین ماه منتظر نمانند.

رمزارز چیا و بحران در بازار هارد دیسک

اگرچه رمزارز Chia نسبت به رمزارزهای دیگر مزایای زیادی دارد و انرژی کمتری مصرف می‌کند، اما نگرانی دیگری میان کارشناسان شکل گرفته و آن، کمبود شدید هارد دیسک و حافظه SSD است. بنابراین کاربران عادی و گیمرها دوباره با مشکل مواجه می‌شوند و نمی‌توانند برای سوار کردن کامپیوتر موردنظرشان، به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.
رمزارزهایی مانند بیت کوین برای تایید تراکنش‌ها و معاملات از قدرت محاسباتی خام یا سیستمی به نام «اثبات کار» (Proof of Work) استفاده می‌کنند. این محاسبات توسط ماینرها انجام می‌شوند که برای چنین کاری قدرت کارت‌های گرافیک و سایر سخت‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها برای تایید و ایمن‌سازی شبکه در این فرایند، پاداش می‌گیرند. در مقابل شبکه چیا روی اثبات فضا و زمان اجرا می‌شود.
این مدل جدید به استفاده از فضای ذخیره‌سازی بجای قدرت پردازشی برای ایمن‌سازی شبکه وابسته است. در حقیقت ماینرهایی که فضای ذخیره‌سازی خود را در اختیار Chia قرار می‌دهند، پاداش می‌گیرند. این فرایند از ماینینگ یا استخراج سایر رمزارزها با تجهیزات خاص متفاوت است و شما با هر وسیله‌ای می‌توانید به سراغ دستیابی به چیا بروید.

از لپ‌تاپ و کامپیوتر گرفته تا گوشی‌های هوشمند می‌توانند به عنوان فارم‌های رمزارز چیا مورد استفاده قرار بگیرند. هرچقدر فضای بیشتری در اختیار Chia قرار دهید، احتمال دریافت پاداش یا دستیابی به پاداش ارزشمندتر، بیشتر می‌شود.

در حال حاضر نمی‌توان درباره موفقیت رمزارز چیا در بازار اظهارنظر دقیقی کرد، اما با توجه به رویکردی که دارد و همچنین استقبال بالا، احتمالا می‌تواند به یکی از بازیگران مهم بازار رمزارزها تبدیل شود.

ارز دیجیتال چیا چیست

داستان ارز دیجیتال چیا (Chia) چندان جدید نیست. در واقع در نوامبر ۲۰۱۷ زمانی که کوهن شبکه چیا را معرفی کرد، صحبت‌هایی نیز درباره ارز دیجیتال جدید خود داشت. شبکه چیا که مبتنی بر بلاک چین است به صورت Proofs of Space and Time کار می‌کند. به این معنا که ماینر از فضای حافظه بدون استفاده در این شبکه استفاده می‌کند. این در حالی است که بیت کوین بر مبنای Proof of work کار می‌کند؛ بنابراین به برق زیادی نیاز است.

چیا، دوست محیط زیست

به اعتقاد کوهن مهم‌ترین مشکل بیت کوین تأثیرات منفی است که به دلیل مصرف بیش از اندازه برق، روی محیط زیست می‌گذارد که دلیل اصلی آن هم روشی است که برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته شده است، یعنی حل یک معادله پیچیده که نیاز به انرژی زیادی دارد. این در حالی است که چیا عملکرد متفاوتی دارد و حتی اگر کاربران بخواهند هر اندازه حافظه بزرگ‌تری خریداری کنند، تأثیر مخربی روی محیط زیست نمی‌گذارد.

فارمینگ، واژه‌ای جدید برای چیا

کوهن برای استخراج ارز دیجیتال چیا به جای واژه mining از واژه farming استفاده می‌کند. شانس برنده شدن فارمرها (farmer) در این شبکه به جای تأثیر گرفتن از انرژی و برق بیشتر، از فضای حافظه بیشتر تأثیر می‌گیرد.
تفاوت مهم دیگری که شبکه ارز دیجیتال چیا نسبت به شبکه بیت کوین دارد، وجود یک دفتر کل متمرکز و غیر قابل تغییر از تراکنش‌های سابق است. ضمناً شبکه چیا دارای قابلیت‌های دیگری نیز هست که در بیت کوین وجود ندارد:

 • شخصی‌سازی قراردادهای اتوماتیک
 • نگه‌داری از دارایی‌ها به عنوان سپرده
 • پیاده‌سازی قابلیت‌هایی همچون بازپرداخت
 • پروتکل‌های مورد استفاده در چیا

شبکه ارز دیجیتال چیا از دو پروتکل استفاده می‌کند. یکی پروتکلی که میزان فضای حافظه موجود روی سیستم فارمر را تشخیص می‌دهد و دیگری پروتکلی که جلوی تقلب در ریواردهایی (rewards) که به فارمر داده شده است را می‌گیرد.

استخرهای فارمینگ رمزارز چیا

در حال حاضر استخری وجود ندارد و به صورت سولو ماینینگ انجام میشود در نتیجه برای کاهش زمان فرایند دریافت پاداش بلاک مجبورید از هاردهایی با ظرفیت بالا استفاده نمایید

معایب الگوریتم اثبات ظرفیت نسبت به سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام

 • از آنجایی که این سیستم بسیار جدید است، تعداد زیادی از توسعه دهندگان از این سیستم استقبال نکرده‌اند.
 • در این روش ممکن است حضور یک بدافزار بر روی هارد دیسک، در فعالیت ماینینگ یک شبکه خلل ایجاد‌کند.
 • پذیرش گسترده‌ی PoC می‌تواند منجر به رقابت شدیدی بر سر تولید هارد دیسک‌های با ظرفیت بالاتر شود.

مزیت‌های الگوریتم اثبات ظرفیت نسبت به سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام

 • PoC می‌تواند از هارد دیسک‌های معمولی و حتی موبایل استفاده کند.
 • گزارش شده‌است که از نظر مصرف انرژی، اثبات ظرفیت ۳۰ برابر کارآمدتر از روش‌های استخراج مبتنی بر ایسیک (ASIC) است.
 • شما با این الگوریتم نیازی به سخت افزار اختصاصی یا ارتقای مداوم هارد دیسک هایتان ندارید.
 • پس از پایان فارمینگ، می‌توانید داده‌های استخراج را از روی هارد دیسکتان پاک کرده، آن را فرمت کنید و برای مصارف ذخیره‌سازی دیگر استفاده کنید.
 • نویز و آلودگی صوتی ندارد
 • حرارت زیادی تولید نمی‌کند

الگوریتم اثبات ظرفیت (POC) چیست؟

اثبات ظرفیت یکی دیگر از راه حل‌های مشکل مصرف انرژی زیاد در سیستم‌های اثبات کار است و قفل شدن ارزهای دیجیتال در سیستم‌های اثبات سهام است. الگوریتم اثبات ظرفیت اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های استخراج یا گره‌های شبکه‌ی بلاک چین، از فضای خالی هارد دیسک خود برای استخراج ارزهای دیجیتال موجود استفاده‌کنند.
PoC به جای تغییر مکرر اعداد در هدر هر بلاک و استفاده از هش برای یافتن راه حل مانند آنچه که در سیستم‌های PoW انجام می‌شود، با ذخیره لیستی از راه‌حل‌های ممکن در هارد دیسک کار می‌کند.
هرچه هارد دیسک فضای بیشتری داشته باشد، مقادیر راه حل احتمالی بیشتری را می‌توان در هارددیسک ذخیره کرد. در واقع ماینر شانس بیشتری برای مطابقت هش با لیست موجود در هارد دیسک خود دارد. به عبارتی با داشتن فضای هارد دیسک بیشتر، شانس بیشتری برای کسب پاداش استخراج وجود دارد.
برست کوین (Burstcoin) یکی از فورک‌های ارز دیجیتال Nxt است که از الگوریتم اثبات ظرفیت استفاده می‌کند. استورج، چیا (Chia) و فایل کوین، تعدادی از ارزهایی هستند که از این سیستم در بلاک چین خود استفاده می‌کنند.

PoC چگونه کار می‌کند؟

پروتکل الگوریتم اثبات ظرفیت شامل یک فرایند دو مرحله‌ای تحت عنوان طرح ریزی (Plotting) و ماینینگ (Mining) است.

 • مرحله‌ی اول: طرح ریزی یا پلات کردن هارد دیسک (Plotting): ابتدا هارد دیسک طرح ریزی یا پلات می‌شود. یعنی در این مرحله لیستی از تمام مقادیر نانس (Nonce) ممکن از طریق هش مکرر داده‌ها ایجاد می‌شود. هر نانس شامل ۸۱۹۲ هش است که از ۰ تا ۸۱۹۱ شماره گذاری شده‌است. هش‌ها به صورت جفتی در ساختاری به نام اسکوپ (scoops) جفت می‌شوند. یعنی هش‌های مجاور برای ایجاد یک جفت دوتایی به نام اسکوپ، با هم ترکیب می‌شوند. به عنوان مثال هش صفر و هش یک، اسکوپ صفر را تشکیل می‌دهند. هش دو و هش سه، اسکوپ یک را تشکیل می‌دهند.
 • مرحله‌ی دوم: ماینینگ (Mining): مرحله دوم الگوریتم اثبات ظرفیت، یک تمرین استخراج واقعی است. در این مرحله ماینر یک عدد اسکوپ را محاسبه می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک ماینر استخراج را شروع کند و یک اسکوپ شماره ۳۸ تولید کند، ماینر به شماره ۳۸ از نانس یک می‌رود و از داده‌های آن برای محاسبه‌ی مقدار ددلاین (deadline) استفاده می‌کند. ماینر این عملیات را تا پایان محاسبه‌ی ددلاین تمام نانس‌هایی که بر روی یک هارد دیسک نگهداری می‌شوند، تکرار می‌کند. پس از محاسبه تمام ددلاین‌ها، کمترین ددلاین توسط ماینر انتخاب می‌شود.ددلاین مدت زمانی بر حسب ثانیه است. هر ماینر پس از گذشت مدت زمانی به اندازه‌ی ددلاین از زمان تشکیل آخرین بلاک، می‌تواند بلاک بعدی را تشکیل دهد. اگر در این مدت ماینر دیگری بلاک جدیدی را نساخته باشد، پاداش ساخت بلاک به این ماینر تعلق میگیرد. به عنوان مثال، اگر ددلاین ماینر X در زمان استخراج برابر با ۳۶ ثانیه باشد و هیچ ماینر دیگری نتواند ظرف مدت ۳۶ ثانیه بلاک بعدی را ایجاد کند، ماینر X در صورتی که بتواند بلاک بعدی را تشکیل دهد، پاداش می‌گیرد.

قیمت چیا چقدر است؟

برای مشاهده قیمت آپدیت لطفا بر روی عکس زیر کلیلک نمایید

ماینر | کریپتالین |

درآمد دستگاه

۲۰۰۰ دلار در ماه  (۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰)

مصرف اینترنت

در زمان سینک کردن بلاکچین حدود ۵ گیگابایت اینترنت مصرف می‌کند. در زمان فارمینگ مصرف اینترنت زیادی مشاهده نشده است.

ماینر | کریپتالین |

میزان مصرف برق

بسیار کم مصرفتر از ریگهای گرافیکی و یا ایسیک‌ها هستند.

آیا واقعا می‌توان با موبایل و یا سیستمهای خانگی اقدام به  فارمینگ نمود؟

بله ولی به شدت زمانبر  است برای مثال با ۵۰۰ گیگابایت هارد برای دریافت پاداش حدودا ۴ سال باید سیستم شما روشن بماند

منوی اصلی